Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się nieustannie. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się blaty pokryte żywicą epoksydową. Część osób próbuje wykonywać je samodzielnie, inni zlecają ich realizację profesjonalistom. Dlaczego blaty żywiczne są tak popularne? Jakie są ich wady i zalety? W jakim wnętrzu znajdą zastosowanie?

Co to są blaty żywiczne

Żywica epoksydowa jest substancją, która w swej strukturze przypomina nieco naturalną żywicę. Po zastygnięciu tworzy powłokę, która z powodzeniem chroni nasze meble. Swą dużą popularność zawdzięcza dużej odporności na czynniki zewnętrzne, łatwości zastosowania i wielobarwności. Żywicę epoksydową można farbować lub pozostawić bezbarwną. Może być ona w pełni kryjąca bąðź przezroczysta. 

W ostatnich latach w branży meblarskiej pojawił się trend, który wykorzystuje żywicę do wypełniania naturalnych szczelin desek lub łączenia kilku drewnianych elementów ze sobą. Tak powstające blaty żywiczne opanowały internet: stolarze z całego świata dzielą się pomysłami na najbardziej kreatywne połączenie drewna ze sztuczną, kolorową żywicą.

Blaty żywiczne są twarde, odporne na zarysowania, nie ulegają zniekształceniu pod wpływem częstego mycia czy dezynfekcji. Sprawdzą się więc również w kuchni lub mocno eksploatowanym biurze. Odpowiednio wykonane będą służyły swoim właścicielom przez wiele lat. 

Jak wykonać blat żywiczny?

W Internecie można znaleźć ogrom instrukcji obrazujących wykonanie blatu żywicznego. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest blat na wymiar. Kiedy już go zamówimy możemy przystąpić do pracy. Blat żywiczny  może stanowić zabezpieczenie blatu z naturalnego drewna, które jest mniej odporne na uszkodzania lub zostać główną ozdobą kuchni. Można w nim zatopić różnego rodzaju elementy od zasuszonych kwiatów i roślin, przez zdjęcia czy muszle przywiezione z wakacji, aż po drobne elementy takie jak figurki, kapsle, czy inne drobiazgi będące odzwierciedleniem naszych pasji. Pierwszy etap wykonania blatu żywicznego to zabezpieczenie całej konstrukcji. Żywica w momencie wylewania jest płynna, więc należy ograniczyć blat na wymiar barierami uniemożliwiającymi jej wyciek. Następnie należy ułożyć wszystkie elementy, które chcemy zatopić w żywicy i powoli je zalać. W zależności od wielkości zalewanych elementów konieczne może być ponowne wylanie żywicy.

Zaufaj profesjonalistom

Niestety brak doświadczenia, umiejętności i właściwego sprzętu często prowadzi do mikrouszkodzeń, które sprawiają, że blat nie jest idealny. Z drobnymi nierównościami można poradzić sobie przy pomocy wypalarki, jednak jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej lokalnej firmy zajmującej się tworzeniem blatów żywicznych. Icon Concept od lat wykonuje zachwycające blaty na wymiar, w swojej ofercie mamy także blaty żywiczne.

Wybierz solidne meble Icon Concept i ciesz się najmodniejszymi akcentami w swoim wnętrzu.