Minimalizm we wnętrzu doskonale pasuje do współczesnej architektury. Tego rodzaju aranżacje, dobrze sprawdzą się również w starych pomieszczeniach. Ten nowoczesny trend pozwala także na łączenie ze sobą elementów charakterystycznych dla różnych stylów np. lampy w stylu loft w minimalistycznym wnętrzem. Jak urządzić przestrzeń z zastosowaniem elementów industrialnych, by osiągnąć zjawiskowy efekt?

Lampa w stylu loft w minimalistycznym salonie

Minimalizm stawia na gładkie powierzchnie ścian i sufitów oraz podłogi o jednolitej kolorystyce, pozbawione faktur. Oparty jest na jasnych kolorach np. bieli, szarości, beżach i różnego rodzaju pastelowych barwach. Pojawiają się tutaj przede wszystkim jasne i geometryczne elementy wystroju. Ta czystość i prostota może zostać przełamana jedynie pojedynczymi elementami np. stolikiem kawowym w intensywnym kolorze czy wzorzystym pledem na kanapie.

Takim mocnym i kontrastowym elementem w minimalistycznym salonie może także stać się lampa w stylu loft. Gdzie ją umieścić? Duży, wiszący model, wykonany z odrapanej stali lub miedzi, bardzo dobrze wygląda nad stołem czy wyspą kuchenną. Z kolei kinkiety przełamią prostotę korytarza i innych małych pomieszczeń, a lampa stojąca loft świetnie sprawdzi się jako akcent w widocznym kącie np. koło kanapy czy telewizora. W roli dodatkowego oświetlenia daje możliwość stworzenia łagodnej i ciepłej atmosfery w zimnym, nowoczesnym wnętrzu.

Lampa loft w minimalistycznej kuchni

Minimalistyczna kuchnia to gładkie powierzchnie i skąpe dodatki w intensywnych kolorach. Często w tego rodzaju kuchniach stosuje się blaty z konglomeratu imitujące kamień, blaty kamienne oraz blaty drewniane, wykonane z jednego dużego kawałka drewna. Meble kuchenne wykorzystywane w takich aranżacjach są bardzo proste – często są to gładkie lub lekko frezowane fronty z delikatnymi metalowymi klamkami. Nowością na polskim rynku są skórzane uchwyty do kuchennych szafek, które doskonale korespondują z loftowymi lampami.

Kuchnia wymaga mocnego oświetlenia. Lampa w stylu loft w minimalistycznej czy nowoczesnej kuchni powinna zawisnąć nad blatem kuchennym – w tym przypadku mogą to być mniejsze metalowe lampy stylizowane na pofabryczne albo żarówki z ozdobnym żarnikiem zawieszone na kablu w oplocie. Pasują one zarówno do białej kuchni, jak i do tej w pastelowych kolorach.

Kinkiety również można zastosować w kuchni. Należy jednak pamiętać, że są one oświetleniem dodatkowym, które pięknie podkreśla geometrię przestrzeni, a odpowiednio umieszczone, mogą optycznie powiększyć pomieszczenie.

Lampa stojąca loft i jej zastosowanie w minimalistycznym pokoju i sypialni

Proste geometryczne formy i jasne barwy ścian idealnie przełamie akcent, taki jak lampa w stylu loft. Jeśli ma ona za zadanie ocieplić wnętrze, to warto wybrać taką, która jest wykonana z miedzi lub stali barwionej proszkowo kolorami z rodziny brązów. Błyszcząca miedź ociepla zarówno naturalne, jak i sztuczne światło. Jej powierzchnia odbija jedno i drugie źródło np. gdy znajduje się blisko okna, pada na nią naturalne światło, a miedziana tafla ociepla odbijające się promienie, tworząc ciepłą poświatę. Jeśli lampa w stylu loft jest również miedziana od środka, to światło żarówki też zostanie ocieplone.

Warto pamiętać, że lampa loft w kolorze chłodnym (np. stalowym czy białym) pasuje do zimnych wnętrz. Stanowi element uzupełniający całą kompozycję, a nie akcent, który przełamuje prosty porządek.

W przypadku sypialni i pokoju można wykorzystać zarówno lampy stojące, stawiając je w kącie np. koło łóżka czy fotela, jak i kinkiety. Te ostatnie z kolei warto umocować w narożnikach pomieszczenia – wtedy optycznie powiększą przestrzeń.

Wisząca lampa w stylu loft w minimalistycznym pokoju czy sypialni, może zostać zastosowana jako główne oświetlenie. Należy ją umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia. Dzięki temu oświetli całą przestrzeń. W przypadku niskich pokoi należy pamiętać, by lampa wisiała odpowiednio wysoko, tak by nikt nie uderzał w nią głową, natomiast w wysokich pomieszczeniach można sobie pozwolić na dużą lampę w stylu loft na długim kablu czy łańcuchu.

Ciężka, metalowa lampa to piękny dodatek, który w minimalistycznej przestrzeni wygląda niezwykle szykownie. Harmonijnie dopasowana do wystroju podkreśli elegancję otoczenia, natomiast lampa loft kontrastująca z całą kompozycją stanie się mocnym punktem aranżacji i doda przestrzeni odrobinę nowoczesnego charakteru.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oświetlenia: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/oswietlenie/.