Za pomocą światła można uzyskać wiele efektów np. stworzyć niepowtarzalny nastrój, wskazać klientowi drogę do baru albo wydzielić strefy do siedzenia. Lampy w stylu industrialnym mocowane do ściany mogą również powiększać optycznie przestrzeń restauracji lub podkreślić ważne elementy wystroju. Dowiedz się, w jaki sposób oświetlić lokal, by zachęcał do długich i częstych wizyt.

Lampy w stylu industrialnym – funkcja użytkowa w przestrzeni restauracyjnej

Oświetlenie w lokalach restauracyjnych dzieli się na główne i uzupełniające. Każde z nich ma inne zadanie. Główne oświetlenie jest mocniejsze i najczęściej rozproszone, ponieważ musi oświetlić ważne strefy lokalu gastronomicznego, np. bar, kuchnię, łazienkę. Dzięki niemu tworzy się strefy, do których klient trafia bez problemu, a pracownicy mają dogodne warunki do wykonywania swoich obowiązków.

Oświetlenie uzupełniające (często skupione) buduje nastrój, tworzy punkty świetlne, a także wyróżnia poszczególne elementy i może podkreślać kontury pomieszczenia.

Lampy w stylu industrialnym – światło skupione i rozproszone

Lampy w stylu industrialnym jako oświetlenie uzupełniające występują najczęściej w trzech rodzajach:

  • Wiszące – wielkość i kształt klosza decydują o tym, jakie światło będzie rzucane przez taką lampę. Gdy żarówka jest zakryta, kierunek jej świecenia wyznacza klosz. Dlatego np. jeśli lampa wisząca ma kształt podobny do dzwonu, to będzie tworzyła punkt świetlny w kształcie podstawy klosza, czyli okrąg. W przypadku, gdy taką lampę stanowi natomiast minimalistyczna żarówka w oprawce, wisząca na drucie w oplocie i niczym nieosłonięta, to uzyskane światło jest rozproszone, ponieważ żaden klosz go nie skupia.
  • Podłogowe (stojące)– tego rodzaju oświetlenie nie wszędzie może być zastosowane, np. ciężkiej lampy w stylu industrialnym nie powinno się stawiać w ciągu komunikacyjnym lub blisko przejścia, ponieważ będzie przeszkadzać nie tylko klientom, ale także obsłudze w swobodnym poruszaniu się po lokalu.To rozwiązanie doskonale sprawdzi się natomiast jako nastrojowe oświetlenie narożnika restauracji. Tak jak w przypadku lampy wiszącej, lampa podłogowa może dawać rozproszony lub skupiony promień światła (w zależności od rodzaju osłony żarówki). Lampa stojąca daje też możliwość kierunkowania światła, a więc w zależności od stopnia jej nachylenia, można oświetlić wybraną partię lokalu.
  • Mocowane do ściany (kinkiety)– są to lampy, które doskonale nadają się do podkreślania kształtów pomieszczenia. Umieszczone w skrajnych punktach lokalu, powiększają go optycznie. Mogą także służyć jako oświetlenie drogi ewakuacyjnej, dojścia do toalety, drogi do wyjścia z lokalu. Lampy w stylu industrialnym mocowane w ten sposób to także ozdoby i punktowe oświetlenie elementów wiszących na ścianach np. kinkiet umieszczony nad plakatem lub zdjęciem wyróżnia ten element, zwracając na niego uwagę.

Lampy industrialne – budowanie nastroju światłem

Odpowiedni nastrój panujący w lokalu, działa jak magnes na klientów. Muzyka, dobre jedzenie i oświetlenie, które pasuje do całości, sprawiają, że ludzie chętnie przebywają w takim miejscu, stając się jego stałymi klientami.

Lampy industrialne – jakie znaczenie ma ciepła barwa światła?

Budowanie nastroju światłem polega nie tylko na wyborze rodzaju strumienia (który może być skupiony lub rozproszony), ale także na dopasowaniu jego barwy, lub inaczej temperatury.Ciepłe światło buduje przytulny, domowy nastrój. Sprawia, że klienci chętnie spędzają dużo czasu w lokalu np. na kolacji przy świecach. Taka aura sprzyja także relaksowi w ciągu dnia. Lokal z zasłoniętymi oknami, oświetlony jedynie ciepłym światłem sprawia, że można odpocząć. W związku z tym ciepłe oświetlenie sprawdzi się nie tylko w wieczornych lokalach, ale także w restauracjach, które funkcjonują w ciągu dnia. W przypadku ciepłego oświetlenia najlepszym rozwiązaniem w strefie dla klientów są lampy industrialne dające skupione promienie.

Lampy w stylu industrialnym – jak działa na klienta zimne oświetlenie?

Lampy industrialne dające zimne światło, działają pobudzająco. Doskonale sprawdzają się w restauracjach serwujących śniadania i obiady. Zimne światło zmniejsza uczucie senności i nastraja do działania. W przypadku zimnego oświetlenia najlepiej sprawdza się rozproszony strumień światła – w lokalu powinno być jasno. Zimna barwa światła sprawia także, że lokal wydaje się uporządkowany i czysty.

Lampy w stylu industrialnym – rozmieszczenie w lokalu

Ciepłe, punktowe oświetlenie dzieli lokal na nastrojowe strefy. W związku z tym, nad stołami powinny znaleźć się wiszące lampy industrialne, które oświetlają każdy stół z osobna. Z kolei nad barem muszą znajdować się lampy dające rozproszone światło o dużym natężeniu, by umożliwić personelowi precyzyjne wykonywanie czynności. Takie mocne oświetlenie ma także za zadanie wyróżnienie przestrzeni barowo-kasowej, by klient mógł bez problemu ją znaleźć.

Kinkiety, dające punktowe światło, mogą natomiast zostać umieszczone w ciągach komunikacyjnych np. na korytarzach znajdujących się poza główną salą. Tak zlokalizowane, stanowią swego rodzaju drogowskaz dla klientów restauracji. Natomiast lampy industrialne stojące mogą stać w kątach lokalu. Oświetlają ciemne strefy restauracji, dodając wystrojowi domowego charakteru.

Lampy w stylu industrialnym muszą zostać dopasowane do wysokości pomieszczenia i rozmieszczenia ciągów komunikacyjnych. Nasi projektanci pomagają dostosować oświetlenie do przestrzeni, a zatem jeśli chcesz zaaranżować restaurację, zgłoś się do nas! Doradzimy, podpowiemy i dopasujemy do Twoich potrzeb oświetlenie i inne elementy wystroju.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oświetlenia: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/podporki-na-ksiazki/.