Styl industrialny to swoisty standard nowoczesnego wnętrza. Każdy element jest tutaj oryginalny. Pokoi w industrialnym stylu nie można nazwać przytulnymi w zwykłym tego słowa znaczeniu. Ale styl i funkcjonalność w tych wnętrzach jest więcej niż wystarczający. Styl przemysłowy zwykle preferują młodzi ludzie chętni do eksperymentowania.

Apartamenty w stylu loftów to duża otwarta przestrzeń z wysokimi sufitami, ale jeśli właściwie pracuje się nad wnętrzem, można stworzyć echa stylu loftowego w każdym mieszkaniu. Styl industrialny ma kilka cech, które są bezpośrednio związane z historią jego pochodzenia.

Co wyróżnia meble industrialne?

Meble industrialne w loftach idealnie pasują, ponieważ są bardzo podobne. Mimo, że wnętrza w tym stylu wymagają większych przestrzeni, można nawet urządzić jednopokojowe mieszkanie w stylu industrialnym. Główną zasadą w tym przypadku jest mniej szczegółów, więcej swobody. Powinno to być trochę mebli i minimalny wystrój, czyli więcej wolnego miejsca w pokoju, więcej przestrzeni.

Meble w stylu industrialnym wyróżniają się często tym, że wyglądają jakby, zostały zdjęte wprost z linii produkcyjnej – ramy metalowe, często zardzewiałe, drewno postarzone, nity ze skóry i metalu. Takie meble wyglądają dość surowo.

Za pomocą mebli industrialnych można udekorować wnętrze dowolnego pomieszczenia w swoim domu. Do salonu lub pokoju nastolatka odpowiednie będą stoły, kredensy, konsole, półki. Przy okazji, z szerokiej gamy półek i kredensów można wybierać meble, nawet do kuchni w stylu industrialnym. Stalowy hoker barowy to niepowtarzalne krzesło wprost idealne do kuchni wykonane z jednego kawałka grubej stali, gdzie nogi i podłokietniki powstały z prostokątnego profilu stalowego.

Niektóre elementy, takie jak regały metalowe z półkami wykonanymi ze stali, polakierowane w kolorze konstrukcji, mogą być używane w łazience lub korytarzu. Do sypialni w stylu industrialnym świetnie sprawdzi się designerskie łóżko a także małe komody ze stalowych płaskowników, które można wykorzystać, jako szafki nocne, a duże kredensy będą doskonałym pojemnikiem na pościel i inne niezbędne rzeczy w sypialni.

Meble w stylu industrialnym: charakterystyka

Meble w stylu industrialnym charakteryzują się maksymalną zwięzłością i prostotą. W idealnym przypadku każdy mebel powinien mieć wyraźny geometryczny kształt i skromne wykończenie. W takim przypadku meble nie powinny być zbyt duże. W typowym industrialnym salonie znajduje się niewielka sofa, para foteli, stół i kilka półek. Zestaw sypialniany może składać się tylko z łóżka, szafy, krzesła. Stolik kawowy wyglądem przypominający podnośnik z widocznymi spawami posiada rzemieślniczy charakter i doskonale komponuje się ze stylem loft.

Brak wzorów i obrazów

Meble industrialne nie akceptują wzorów i malowanych elementów. Kanapa, fotele i krzesła są tutaj solidne, najczęściej szare lub brązowe. Dlatego, jeśli ktoś woli tapicerowane, kolorowe meble, to lepiej niech porzuci ideę dekorowania mieszkania w industrialnym stylu. Ten styl był pierwotnie postrzegany, jako męski i nieco szorstki, więc wszelkie wzory i dodatki nie są dla tego miejsca.

Naturalne materiały

Naturalne meble świetnie prezentują się w każdym wnętrzu. W salonie najczęściej znajduje się duża skórzana sofa i kilka krzeseł w tym samym stylu. Ponieważ ogromna przestrzeń zazwyczaj nie jest podzielona ścianami, mieszkanie w stylu industrialnym reprezentuje jeden ogromny pokój podzielony na kilka stref.

Obok skórzanej sofy i fotela może znajdować się stół z drewnianym blatem i nogami z kutego żelaza. Krzesła najczęściej wykonane są w podobnym stylu lub wykonane w całości z jednego kawałka grubej stali. Świetna opcja to skórzane siedzenia bez oparcia na solidnej żelaznej podstawie. Szafki, stoliki nocne i półki mogą być tylko drewniane lub żelazne. Stół z ramą wykonaną z rur stalowych o kwadratowym przekroju i blacie z dębowego drewna wpasuje się w styl industrialny nie tylko designem, ale również funkcjonalnością.

Jakie kolory dominują w stylu industrialny?

Wszystkie odcienie delikatne i jasne w stylu industrialnym są wykluczone. Jasnoróżowy, jasnozielony, i inne tego typu kolory niech pozostaną dla stylu retro lub minimalizmu. W pomieszczeniach przemysłowych rzadko widać krzesła w pastelowych lub jasnych kolorach. Po pierwsze nie jest to praktyczne. Po drugie, takie meble nie odpowiadają ogólnemu nastrojowi w pomieszczeniu.

Trend ten został przyjęty w stylu industrialnym. Nawet czysta biel w takim industrialnym wnętrzu wygląda na lekko niewłaściwą. Czy to czarny, ciemnobrązowy, czy szary, są uniwersalne i praktycznie nie podlegają zanieczyszczeniom.

Efekt bazarku ze starociami

Na bazarku ze starociami, jak wiadomo, przez cały czas można było znaleźć dobre, aczkolwiek nieco zniszczone meble. Ich wiek dodaje im specjalnego szyku. Dotyczy to zwłaszcza szafek i półek. Łuszcząca się farba, pęknięta powłoka, przejechana papierem ściernym, wszystko to idealnie pasuje do wnętrza przemysłowego. I niech wszystko nie wygląda na nowe, ale na stare i stylowe. Z drugiej strony, wędrując po bazarku w poszukiwaniu mebli przemysłowych, należy zwrócić uwagę na jego użyteczność.

Oryginalne rozwiązania

Meble w stylu industrialnym pozwolą zrealizować najbardziej odważne pomysły. Na przykład stara drabina może zostać przekształcona pod półkę z książkami. Wszystko jest tu użyteczne, zarówno ciężkie sejfy z zepsutymi drzwiami, żelazne łańcuchy, fantazyjne lampy.

Z dwóch-trzech starych walizek można zbudować prawdziwą komodę. Najważniejsze jest, aby ponownie wyposażyć w najważniejsze elementy, a zamieni się to w prawdziwe dzieło sztuki. Jeśli ktoś ma elementarne poczucie stylu i szalone pomysły, sukces w trudnym zadaniu dekoracji mieszkania jest gwarantowany.

Ze względu na rosnącą popularność wnętrz przemysłowych, wielu projektantów produkuje całe kolekcje mebli w tym stylu. W industrialnym wnętrzu nie znajdzie się nieokreślonego umeblowania. Każdy przedmiot jest niewiarygodnie prosty i jednocześnie wyrafinowany. Najważniejsza cecha jest niemożliwa do zidentyfikowania: tutaj każdy chce wziąć pod uwagę wszystko, co się przyda.

Meble industrialne są oryginalne, w każdym znaczeniu tego słowa. Zużyta drewniana półka świetnie wygląda na ceglanym murze, a żelazny stolik kawowy daje poczucie komfortu w salonie.