Każdy restaurator chce, by goście chętnie wracali do jego lokalu. Tylko jak ich do tego zachęcić? Pyszne dania mogą nie wystarczyć – by kolacja czy lunch stały się miłym wspomnieniem, które na długo zapada w pamięci, warto postarać się o też o to, by aranżacja wnętrza była wyjątkowa. Meble do restauracji i dekoracje powinny być tak dobrane, by tworzyły niepowtarzalny klimat, zachęcający do przesiadywania w Twoim lokalu. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze elementów aranżacji, by osiągnąć zjawiskowy efekt.

Jak wybrać meble do restauracji i inne elementy wyposażenia – wskazówki

Zanim zaczniesz kompletować meble do restauracji i szukać dodatków, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odnaleźć styl, który najlepiej oddaje charakter prowadzonego przez Ciebie miejsca. Zastanów się:

  • kim są Twoi klienci – jakie mogą mieć zainteresowania i jakie są ich oczekiwania względem lokalu gastronomicznego, do jakich standardów (także tych wnętrzarskich) są przyzwyczajeni;
  • co jest specjalnością Twojej restauracji – jaki jest motyw przewodni oferowanej kuchni;
  • jaki charakter ma Twój lokal – czy jest to dobre miejsce na spotkania biznesowe i uroczyste kolacje, czy chcesz je raczej prowadzić z myślą o nieformalnych okazjach;
  • jakiego rodzaju restauracji jest najwięcej w okolicy – kto stanowi Twoją największą konkurencję.

Gdy udzielisz już odpowiedzi na powyższe pytania, znalezienie idealnej aranżacji stanie się o wiele łatwiejsze.

Style aranżacji – propozycje

Chociaż wnętrza restauracyjne mogą być urządzane na wiele sposobów, by ułatwić Ci określenie tego, który sprawdzi się w Twoim przypadku, wybraliśmy kilka interesujących propozycji. W ramach każdego z poniższych rozwiązań możesz zaprojektować wyjątkową aranżację. Wystarczy, że zdecydujesz się na meble do restauracji o unikalnym designie, najlepiej robione na zamówienie, oraz starannie dobierzesz dodatki.

Meble do restauracji w industrialnym stylu

Styl inspirowany surową estetyką, która rządziła kiedyś w fabrykach, doskonale sprawdza się w lokalach gastronomicznych. Jego cechą charakterystyczną jest prostota – meble do restauracji utrzymane w tej estetyce nie mają fantazyjnych kształtów, ponieważ muszą być przede wszystkim praktyczne. Wymiar pragmatyczny powinien iść jednak w parze z estetyką, która w tym wypadku opiera się głównie na neutralnej kolorystyce i takich materiałach jak drewno, kamień, szkło, beton czy stal. Przy obmyślaniu aranżacji postaw np. na drewniane meble do restauracji. Dobrze wyglądają też warianty z elementami (np. nogami, podpórkami) zrobionymi z metalu.

Warto zaznaczyć, że prostota nie oznacza, że w industrialnych wnętrzach nie ma żadnych ozdób. Dekoracje powinny jednak mieć proste, geometryczne formy. Czasem wystarczą też oryginalnie wyglądające przedmioty o praktycznym zastosowaniu np. solidne lampy w metalowych kloszach albo donice na kwiaty wykonane z rdzawej, kortenowskiej stali.

Inspiracje płynące z otoczenia

Ciekawym rozwiązaniem może też być nawiązanie w wystroju do kultury konkretnego regionu lub kraju. Zwłaszcza jeśli specjalnością restauracji jest kuchnia regionalna. W przypadku lokali serwujących polskie dania, często sięga się wtedy po drewniane materiały – warto jednak stosować ten surowiec z umiarem, by całość nie sprawiała przytłaczającego wrażenia. Dobrym i dość oryginalnym pomysłem będzie ustawienie na środku dużego, wspólnego stołu, kojarzącego się z domową kuchnią. Do tego można sięgnąć po dekoracje nawiązujące do danego regionu np. fantazyjnie namalowane mapy albo grafiki.

A czym mogą się inspirować restauratorzy, którzy czerpią inspiracje z miejskiego otoczenia? Punktem wyjścia może być np. graffiti lub beton. Meble do restauracji składające się ze stalowych elementów, kojarzących się z mostami i innymi miejskimi konstrukcjami również powinny prezentować się oryginalnie.

Retro zawsze w cenie

Podobno klasyka nigdy nie wychodzi z mody, dlatego warto zainteresować się stylami retro lub vintage. Można je interpretować na różne sposoby, w zależności od tego, jakimi latami chcesz się inspirować. Do Ciebie należy też wybór, czy chcesz, żeby lokal przypominał kapsułę czasu, która przenosi do minionej epoki, czy raczej stawiasz na eklektyzm i wymieszanie stylu nowoczesnego z elementami utrzymanymi w klimacie dawnych lat.

Jak urządzić restaurację lub kawiarnię w duchu vintage lub retro? Przykładowo lata 50. lub 60. przywołasz wykorzystując meble popularne w tamtych czasach (np. projektu Eamesów lub Chierowskiego) lub inspirowane ich designem. W Icon Concept zaprojektujemy dla Ciebie zestawy mebli, które przywołają atmosferę tamtych czasów. Takie meble restauracyjne można będzie następnie połączyć z elementami o bardziej współczesnej formie, by uzyskać niepowtarzalny efekt.

Meble do restauracji – producent z doświadczeniem

Powyższe wskazówki powinny być pomocne, gdy będziesz wybierać elementy wyposażenia pomieszczeń dla klientów. W Icon Concept wiemy, że liczy się zarówno pomysł, jak i wykonanie – z tą myślą tworzymy meble do restauracji. Producent powinien zapewniać najwyższą jakość elementów umeblowania, dlatego właśnie nasze meble są tworzone starannie i z dbałością o szczegóły przez firmę Vonart.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, zapoznaj się z naszą ofertą na stronie https://icon-concept.pl/meble-i-wyposazenie-restauracji/. Chętnie podpowiemy Ci, jakie meble pozwolą Ci się wyróżnić spośród konkurencji.

 

Zapraszamy do kontaktu!