Latem nie ma nic przyjemniejszego od odpoczynku na świeżym powietrzu w towarzystwie pysznego, sezonowego jedzenia. Aby zachęcić gości do zatrzymania się w lokalu, warto zadbać o właściwy dobór zewnętrznych mebli restauracyjnych, nie można również zapominać o zasadach bezpieczeństwa i stosownych pozwoleniach. Sprawdź, jakie warunki powinien spełniać idealny ogródek restauracyjny.

Ogródki restauracyjne w świetle przepisów

Najłatwiej mają ci właściciele lokali, którzy dysponują działką przynależącą do restauracji. W przeciwnym wypadku należy postarać się o stosowne pozwolenie w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, a także zgodę zarządcy drogi, w obrębie której planujemy zaaranżować ogródek restauracyjny. Tworząc plan przestrzeni, warto pamiętać, że musimy zostawić 1,5m wolnego miejsca na chodniku, aby umożliwić pieszym swobodne poruszanie się. 

Wraz z wnioskiem należy uiścić opłatę, której wysokość będzie zależała od ilości powierzchni, jaką zajmie nasz ogródek restauracyjny oraz liczby dni, w jakie będzie otwarty. Podstawowe dokumenty, które należy przygotować to:

  • wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, składany u zarządcy dróg,
  • plan ogródka restauracyjnego z oznaczeniem jego granic,
  • proponowany projekt organizacji ruchu, jeżeli zajęcie przestrzeni mogłoby wpływać na ruch pojazdów lub pieszych,
  • nieobowiązkowo – gotowy projekt aranżacji ogródka restauracyjnego.

Meble restauracyjne do letniego ogródka

Mamy już stosowne pozwolenia – co dalej? Żeby ogródek restauracyjny przyciągnął uwagę przechodniów, warto zadbać o atrakcyjną, spójną aranżację. Należy zwrócić uwagę na budynki i okolicę, która otacza przestrzeń naszego lokalu i stworzyć projekt dostosowany do krajobrazu oraz zastanej architektury. Warto również pomyśleć o udogodnieniach dla niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi czy gości odwiedzających restaurację w towarzystwie pupili.

Jednym z najistotniejszych punktów jest dobór odpowiednich mebli restauracyjnych, takich jak krzesła i stoliki ogrodowe. Elementy te powinny odznaczać się odpornością na działanie warunków pogodowych, a także stylowym, niesztampowym wyglądem, który przykuje wzrok potencjalnych klientów. Warto również zatroszczyć się o obecność żywych, bujnych kwiatów i zielonych roślin uprzyjemniających pobyt w lokalu.

Postaw na nietuzinkowe meble restauracyjne od Icon Concept 

Nie wiesz, jak stworzyć ogródek restauracyjny, który będzie jednocześnie funkcjonalny i estetyczny? Zgłoś się do specjalistów z Icon Concept – stworzymy dla Ciebie nietuzinkowy projekt, spójny z identyfikacją wizualną Twojego lokalu.

Zajmujemy się całościową realizacją zlecenia: od planu, przez skonstruowanie solidnych mebli restauracyjnych, aż po sprawny i precyzyjny montaż w miejscu docelowym. Już dziś skontaktuj się z naszym fachowcem i ciesz się piękną, dodatkową przestrzenią Twojej kawiarni bądź restauracji.