Odpowiednio dobrane oświetlenie industrialne może całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Lampy powinny też być użyteczne, a korzystanie z nich musi być wygodne. Wśród lamp loftowych wyróżniamy 3 rodzaje. Każdy z nich musi zostać dopasowany do pokoju w taki sposób, by dawać potrzebną ilość światła, pasować do przestrzeni i być ozdobą wnętrza.

Oświetlenie industrialne – lampa wisząca

Rodzaj lampy należy dobrać do miejsca, w którym ma zostać umieszczona. Lampa wisząca to dobre rozwiązanie do pomieszczeń z wysokim sufitem. Jeśli jest on wystarczająco wysoko, zwisająca z niego lampa nie przeszkadza w poruszaniu się po pokoju, czyli np. nikt nie uderza w nią głową.

Oświetlenie industrialne opiera się na designie lamp wykorzystywanych w fabrykach czy zakładach produkcyjnych, a zatem taka lampa zawieszona jest na długim kablu w ozdobnym oplocie (który osłania przewody przed zniszczeniem i działaniem czynników zewnętrznych). Długość kabla można regulować i wykorzystać go jako element ozdobny. W jaki sposób? Długi kabel w oplocie można przytwierdzić do powierzchni, dzieląc w ten sposób połać sufitu. Duża powierzchnia sufitu nie daje wrażenia pustki i przytłoczenia. Kabel można oczywiście powiesić na różne sposoby, np. tworząc linię prostą, zygzak, a nawet łuki. Wielu dekoratorów w swoich projektach proponuje niedbałe powieszenie kabla, który odstaje od sufitu i nie tworzy prostej linii – to zabieg, który sprawia, że pomieszczenie jeszcze bardziej przypomina starą fabrykę.

Lampa stojąca – oświetlenie industrialne jak mebel

Wybierając odpowiednie oświetlenie industrialne, należy zastanowić się, jaką rolę ma ono odgrywać. Może mieć jedynie charakter dekoracyjny i oświetlać mały kąt, a może pełnić funkcję oświetlenia całego pomieszczenia. Lampa stojąca zajmuje powierzchnię podłogi, tak jak mebel, a więc takie oświetlenie industrialne wymaga przestrzeni. Wybierając lampę stojącą, należy zwrócić uwagę na wielkość jej podstawy – rozmiar trzeba tak dopasować, by lampa nie zajmowała za dużo miejsca.

Warto też dodać, że często projektanci wnętrz proponują umiejscowienie takiej lampy w rogu pomieszczenia, ponieważ daje to możliwość schowania kabla. Dzięki temu nie zaburza ona ciągu komunikacyjnego pomieszczenia.

Lampy stojące oświetlają mniejszą powierzchnię niż ich wiszące odpowiedniki. Pole świecenia zależne jest oczywiście od kształtu klosza i jego wielkości. Na poziom oświetlenia wpływa także moc zastosowanej żarówki.

Oświetlenie industrialne – kinkiet

Kinkiet, czyli lampa przykręcana do ściany. Najczęściej takie oświetlenie industrialne stosowane jest jako doświetlenie dużego pomieszczenia albo oświetlenie korytarza. Taka forma lampy ma wpływ na postrzeganie kształtu przestrzeni. Przymocowane do ścian punkty świetlne tworzą swego rodzaju zarys (kontur) pomieszczenia. To dodatkowe oświetlenie może:

  • obniżyć pomieszczenie – strumień światła w tym celu kieruje się w dół,
  • poszerzyć przestrzeń – światło kierowane jest na ścianę, która jest jasna i rozprasza światło, kinkiety umieszcza się w najszerszych punktach pomieszczenia,
  • podwyższyć przestrzeń poprzez skierowanie światła w górę,
  • podkreślić geometrię pomieszczenia – światło skierowane jest na krótsze ściany,
  • budować lekką i relaksująca atmosferę – stosując żarówki o ciepłej barwie światła.

Na takie oświetlenie industrialne często decydują się ośrodki spa czy restauracje. Kinkiety doskonale pasują zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, jednak zawsze są one jedynie dodatkowym oświetleniem, tworzącym atmosferę.

Nastrój w pomieszczeniu

Oświetlenie industrialne czerpie inspiracje z designu lamp stosowanych w fabrykach i zakładach przemysłowych. Ich design pasuje do betonowych ścian i mebli, takich jak np. metalowe regały czy drewniane stoliki kawowe oraz czystych, minimalistycznych przestrzeni.

Światło w pomieszczeniu tworzy wyjątkowy nastrój – ciepła barwa światła działa uspokajająco i sprawia, że wystrój staje się bardziej przytulny. Ten rodzaj światła polecany jest do pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku. Z kolei żarówki dające zimne światło sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej surowe. Ważna jest także oprawa lamp. Oświetlenie industrialne może być wykonane z mosiądzu w ciepłym kolorze lub czystego metalu o zimnej barwie. Które wybrać? Dopasuj je do swoich preferencji i stwórz przestrzeń dopasowaną do swojego gustu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oświetlenia: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/oswietlenie/.