Moda na pomieszczenia industrialne pochodzi z USA. Zrodziła się w opuszczonych przemysłowych obiektach, które były adaptowane na mieszkania. Wraz z upływem czasu pojawił się nowy trend, polegający na łączeniu ze sobą elementów różnych stylów. Dzięki tej nowej modzie regał metalowy industrialny może zostać zastosowany nie tylko w przestrzeni industrialnej, ale także we wnętrzu urządzonym w innym stylu. Gdzie umieścić taki mebel, by kontrastował lub stanowił harmonijną całość wnętrza?

Regały metalowe, przestrzenie, faktury – 7 zasad stylu industrialnego

Styl industrialny, czyli wynik recesji lat 50., która szalała w Stanach Zjednoczonych, narodził się z potrzeby zaadaptowania opuszczonych fabryk na pracownie artystyczne i mieszkania. W nowoczesnym wydaniu styl ten rządzi się pewnymi zasadami, które nawiązują do początków jego powstawania. Oto 7 podstawowych elementów, które nadają przestrzeni industrialny charakter:

  1. Rozległa przestrzeń – tak jak w fabryce musi być otwarta, dlatego należy unikać ścian, które dzielą ją na mniejsze pomieszczenia. Należy zachować jedynie te ściany, które mają znaczenie dla konstrukcji (nośne) albo muszą oddzielać od siebie dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, np. salon od łazienki. Co więcej, wrażenie przestronności daje również wysoki strop, a zatem warto do takich aranżacji wybierać pomieszczenia, gdzie odległość podłogi od sufitu jest duża.
  2. Naturalne światło – styl industrialny wywodzi się z fabryk. Tego rodzaju pomieszczenia miały duże okna, by można było jak najdłużej korzystać z naturalnego oświetlenia. Oznacza to, że w pomieszczeniach industrialnych okna powinny być średnie lub duże i nie można ich niczym zasłaniać np. firanami czy zasłonami. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie jest jasne i wydaje się większe. Jak można wtedy zachować intymność i ustrzec się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów? Wystarczy zamontować nowoczesne rolety, stylizowane na industrialne.
  3. Sztuczne oświetlenie – styl industrialny kocha lampy – najpopularniejsze to te w stalowych oprawach, czasem pomalowane na czarno, a czasem pozbawione lakieru, pozostawione w kolorze materiału, z jakiego zostały wykonane np. aluminium, stali czy miedzi. Lampy, które stosuje się w pomieszczeniach industrialnych, powinny wyglądem nawiązywać do solidnych, przemysłowych lamp o prostej formie. W nowoczesnym wydaniu tego stylu stosuje się także gołe żarówki zawieszone na kablu w oplocie.
  4. Chłodna kolorystyka wnętrza – tutaj rządzą podstawowe, jasne kolory powiększające przestrzeń, takie jak biel lub szarość, które dają wrażenie chłodu i neutralności. Można je przełamywać dodatkami o niskiej jaskrawości. Dodatki mogą mieć kolor pochodzący z palety niebieskiej np. turkusowy albo nieco intensywniejszy i cieplejszy z palety czerwieni jak rdza czy cegła.
  5. Surowe wykończenie – w takich przestrzeniach stawia się na surowe wykończenie ścian takimi materiałami jak np. goły beton czy cegła. W nowoczesnych przestrzeniach industrialnych stosuje się zacierany, dekoracyjny beton oraz płytki imitujące ceglany mur.
  6. Meble – mogą pochodzić z fabryki i być przystosowane do potrzeb mieszkania, korzystnie będą się też prezentowały modele stylizowane na loftowe, jak np. regał metalowy industrialny z czarną metalową ramą i drewnianymi półkami. W takich wnętrzach wykorzystuje się także meble w całości wykonane ze szkła, drewna czy metalu lub takie, które łączą te materiały.
  7. Dodatki – w przestrzeniach industrialnych i loftowych umieszcza się mało dodatków. Jeśli już decydujesz się na akcesoria, pamiętaj, że powinny mieć proste, geometryczne formy. Mogą także nawiązywać wyglądem do starego zegara czy maszyn z zakładów produkcyjnych.

Regał metalowy w nowoczesnej przestrzeni – zasady umieszczania go we wnętrzu

Jest wiele mebli czy faktur, które ściśle kojarzone są ze stylem industrialnym. Możesz je jednak wykorzystać, nawet jeśli chcesz utrzymać swoje wnętrza w innej estetyce. Współczesna moda pozwala na łączenie różnych stylów. Co to oznacza? Z łatwością ocieplisz przestrzenie w stylu kolonialnym ceglaną ścianą charakterystyczną dla stylu industrialnego — pomarańczowa, ciepła barwa cegły zmienia postrzeganie temperatury odbijającego się od niej światła. Z kolei w nowoczesnym, jasnym apartamencie możesz umieścić szklaną ścianę na metalowej ramie, która designem nawiązuje do fabrycznego okna- to nowoczesne i stylowe połączenie. Takie zabiegi są oparte na dwóch zasadach:

  • kontrastu – element wyróżnia się i stanowi mocny punkt całej kompozycji,
  • harmonii – element jest dopasowany do otoczenia i stanowi jeden ze składników kompozycji.

Regał metalowy industrialny można umieścić w pomieszczeniu zgodnie z podanymi zasadami – w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Gdy znajdzie się on obok ceglanej czy betonowej ściany, będzie stanowił harmonijny element kompozycji, natomiast gdy zostanie umieszczony obok gładkiej, kolorowej ściany, a do tego będzie jedynym meblem w pomieszczeniu, który nawiązuje do stylu industrialnego, stanie się elementem kontrastującym z całością.

Którą metodę wybrać? Przy urządzaniu mieszkania, w którym spędzasz dużo czasu, postaw na to, co lubisz najbardziej. Nie musisz ślepo podążać za modą – otoczenie ma duży wpływ na emocje i samopoczucie człowieka, dlatego powinno być dopasowane do jego potrzeb i gustu. Zastanów się, co najbardziej Ci się podoba w industrialnych wnętrzach i stwórz idealną aranżację!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą regałów metalowych: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/regaly/.