Blacha perforowana czy metalowa siatka kojarzone są najczęściej z przemysłem budowlanym lub technicznym. Są tam często stosowane wyłącznie jako element konstrukcyjny np. w urządzeniach chłodniczych, wentylacyjnych czy piekarniczych. Mało kto wie, że siatki cięto-ciągnione mogą stanowić także element ozdobny wnętrza i tworzyć nowoczesną elewację budynku. Dowiedz się, jak powstaje taka siatka i do czego możesz ją wykorzystać.

Siatki cięto-ciągnione – jak powstają?

Tego rodzaju blacha perforowana i siatka to wynik nacinania i rozciągania blachy. W tym procesie nie ma mowy o ubytku materiału. Kształty otworów określane są przez kształt ostrza, którym została nacięta blacha, natomiast wielkość powstałej w tym procesie perforacji zależy między innymi od rozciągania, którego zakres dostosowywany jest do właściwości danego surowca.

Siatki cięto-ciągnione mają wiele zalet:

 • są trójwymiarowe,
 • nie mają spoin i łączeń,
 • łatwo się je formuje,
 • mają właściwości antypoślizgowe,
 • są wytrzymałe,
 • można je malować proszkowo.

Te cechy sprawiają, że tego rodzaju siatka metalowa znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku, gdy potrzebna jest wysoka wytrzymałość materiału, lecz także wtedy, gdy ważną funkcję pełni aspekt estetyczny.

Zastosowanie siatek cięto-ciągnionych

Trójwymiarowość blach perforowanych sprawia, że często stosowane są jako elementy ozdobne i funkcjonalne, np.:

 • ozdobne elementy elewacji i fasad,
 • podwieszane sufity,
 • okładziny ścienne,
 • ściany działowe,
 • balustrady,
 • pergole,
 • kratki wentylacyjne.

Brak widocznych spoin i łączeń sprawia, że siatki cięto-ciągnione są estetyczne, a więc z powodzeniem można je stosować jako elementy wystrojów wnętrz.

Siatki cięto-ciągnione jako element dekoracyjny

Blacha perforowana stosowana jest coraz częściej we wnętrzach, szczególnie tych stylizowanych na industrialne. Dobrym przykładem jest podwieszany sufit, który nierzadko można spotkać w lokalach gastronomicznych. Na popularność blachy perforowanej w restauracjach wpływa fakt, że doskonale zakrywa ona nieestetyczne instalacje np. kable od lamp, podłączenia klimatyzatorów, rury od wentylacji itp. Co więcej, siatki cięto-ciągnione ze względu na perforacje nie blokują przepływu powietrza, co jest bardzo istotne w lokalach gastronomicznych. Warto także zwrócić uwagę na łatwość montażu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych i kosztownych prac remontowych – to istotne zwłaszcza w przypadku wynajmowanych lub dzierżawionych lokali. Blacha perforowana daje możliwość łatwego montażu oświetlenia, bez potrzeby kucia w suficie otworów na okablowanie lampy.

Metalowa siatka to doskonały produkt do wykonania obudów i maskownic np. do otworów wentylacyjnych w mieszkaniu. Można ją również zastosować jako ścianę działową, na której można umieścić np. wieszaki na odzież albo doniczki z roślinami, tworzące swego rodzaju zieloną ścianę, czyli bardzo modny element nowoczesnych wnętrz.

Siatki cięto-ciągnione wykorzystywane są także do tworzenia produktów użytku codziennego np. mebli – półek w loftowych regałach lub perforowanych blatów stolików kawowych, które przykryte są szkłem, koszy na śmieci itp. Przedmioty te wykonane na zamówienie sprawiają, że wystrój pomieszczenia jest niepowtarzalny i dopasowany do potrzeb użytkowników.

Siatki cięto-ciągnione jako kolorowy akcent wnętrza

Metalowa siatka czy blacha perforowana może mieć kolor materiału, z którego została wykonana, czyli zimną barwę czystego metalu. Istnieje jednak możliwość barwienia siatki. Daje ją technologia malowania proszkowego. Nałożona w ten sposób kolorowa powłoka jest wytrzymała – odporna na zarysowania i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki tej metodzie nakładania koloru można stworzyć w ogrodzie kolorową pergolę, płot czy ozdobne elementy elewacji. Co więcej, w taki sposób powstają także wielobarwne meble stanowiące barwny akcent we wnętrzu.

Nowoczesne wnętrza stawiają na minimalizm, oparty na stosowaniu akcentów kolorystycznych. Takim elementem może się stać np. metalowy regal w intensywnym kolorze, designerski stolik kawowy czy perforowany front szafki. W przypadku przesuwanych frontów, zachodzących na siebie w czasie otwierania, powstają piękne geometryczne wzory, przykuwające uwagę. To nowoczesna i ładna ozdoba wnętrza mieszkalnego, biurowego czy lokalu gastronomicznego.

Jak jeszcze można zastosować siatki cięto-ciągnione? Nasi eksperci tworzą nowoczesne meble na wymiar, dopasowane do potrzeb klienta. Oni podpowiedzą Ci jak jeszcze możesz wykorzystać blachy perforowane i siatki w swoim pomieszczeniu. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą siatek: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/siatki-cieto-ciagnione/.