Lustro może optycznie powiększyć pomieszczenie, rozjaśnić ciemny kąt i uporządkować przestrzeń swoim geometrycznym kształtem. Duże znaczenie ma jego oprawa, która dodaje mu charakteru i wpływa na sposób postrzegania stylu lustra. Metalowa rama kojarzona jest z chłodnym skandynawskim i loftowym stylem. Z kolei drewno ociepla wnętrze i wpisuje się np. w styl kolonialny. Jak kupić idealne lustro?

Co daje przestrzeni umieszczenie lustra? Metalowa rama i drewniana

Lustro jest niezbędnym elementem przestrzeni mieszkalnej. Dlaczego? Zobacz, co możesz zyskać, umieszczając je w odpowiednim miejscu:

  • Optyczne powiększenie przestrzeni to cecha, która przydaje się zarówno w małych pomieszczeniach czy mieszkaniach, jak i w wysokich loftowych lokalach. By powiększyć odpowiednio przestrzeń, warto powiesić lustra naprzeciw wejścia do pomieszczenia. Odbicie przestrzeni znajdującej się za drzwiami daje wrażenie dodatkowej wnęki w pomieszczeniu. Lustro na ścianie w środku pokoju, odbijające np. obrazy powieszone na przeciwległej ścianie sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestrzenne. Widać wówczas więcej obrazów i ozdób niż w rzeczywistości mogą pomieścić ściany w danym pokoju.

 

  • Rozjaśnienie ciemnych miejsc w pomieszczeniu – w tym celu najlepiej powiesić lub postawić lustro w ciemnych zakamarkach pokoju. Musi się ono znajdować naprzeciw okna lub pod takim kątem, by móc odbijać naturalnie wpadające do pomieszczenia światło. Ta cecha ma także zastosowanie w przypadku rozjaśniania pomieszczenia ze sztucznym oświetleniem, ponieważ odbija światło i lampę, dając wrażenie większej ilości światła. To często wykorzystywana cecha Metalowa rama z błyszczącą powłoką sprawia, że dodatkowo w pomieszczeniu pojawiają się bliki świetlne, które urozmaicają wygląd przestrzeni.

 

  • Zwielokrotnienie przedmiotów – to złudzenie optyczne ma swoje zastosowanie np. w portalach kominkowych, które nie mają imitacji paleniska, tylko lampki lub świece – postawienie za świecami lustra sprawia, że dają one dużo więcej światła i wydaje się, że świec jest dwa razy więcej.

  • Uporządkowanie i podział przestrzeni – lustro w metalowej ramie o geometrycznym kształcie może wydzielić strefę w pokoju. Przykładowo lustro stojące postawione obok szafy czy toaletki, tworzy swego rodzaju kącik do przymierzania ubrań, czesania się czy robienia makijażu. Geometryczne lustro powieszone na ścianie porządkuje przestrzeń dzięki równym podziałom – poziomym i pionowym. Powieszone geometrycznie, prostopadle do krawędzi ścian, daje wrażenie przemyślanej i dopracowanej koncepcji wystroju wnętrza.

 

  • Nadanie charakteru wystrojowi to kolejna ważna właściwość Metalowa rama to surowy element oziębiający przestrzeń np. w kolorze zendra (naturalny kolor stali) lub w dowolnym zimnym kolorze. Takie lustro doskonale sprawdza się w chłodnych wnętrzach typu industrialnego czy skandynawskiego. Natomiast jeśli ma ramę w kolorze mosiądzu polerowanego czy postarzanego, dodaje ciepła i elegancji. Lustro w drewnianej ramie w ciepłych kolorach ociepla też przestrzeń.

 

  • użytkowy charakter – to najbardziej oczywista korzyść – jak wiadomo, w lustrze można się przejrzeć, a więc powinno znaleźć się w łazience, garderobie, blisko wyjścia z domu czy mieszkania i w pokoju – wszędzie tam, gdzie jest potrzebne.

Stojące lustro czy wiszące – jakie wybrać?

Lustro przede wszystkim musi być użytkowe i dopasowane do przestrzeni. W związku z tym lustro w metalowej ramie czy drewnianej oprawie, które można powiesić na ścianie to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych mieszkania.

Lustro stojące to już swego rodzaju mebel, który potrzebuje miejsca, a więc doskonale sprawdzi się w przestronnym pokoju, dużym i średnim holu. Są projektanci, którzy chętnie umieszczają stojące lustra w łazienkach – w takim przypadku należy jednak pamiętać, że podłoga w łazience jest często myta czy wycierana, a więc przy każdy takim sprzątaniu, trzeba stojące lustro przestawić.

Wielkość lustra – metalowa rama i oprawa drewniana na wymiar

Często lustra oferowane w sklepach nie pasują do zaaranżowanego lub częściowo urządzonego mieszkania. Tu z pomocą przychodzi zamówienie lustra zrobionego na wymiar. Jest to świetne rozwiązanie, bo choć czasem takie lustro jest droższe niż to w sklepie należącym do popularnej sieci, doskonale pasuje do pomieszczenia.

Nie tylko dopasowana wielkość jest zaletą luster na wymiar, ale też ich wykończenie. Szukasz zwierciadła z wykończeniami bezpiecznymi dla dzieci? Możesz zamówić odpowiednio dopasowane do ich potrzeb lustra – metalowa rama z gładkim wykończeniem (wszystkie krawędzie są bezpieczne) to doskonały pomysł! Dzięki indywidualnemu zamawianiu możesz postawić na niepowtarzalny design w swoim domu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą luster: https://iconloft.pl/kategoria-produktu/lustra/.