Czystość i higiena w sklepie są ważne dla klientów w każdych okolicznościach, nie tylko w czasie pandemii. Wpływają na bezpieczeństwo osób przebywających w lokalu, a także na wizerunek prowadzonego biznesu. Jakie są najważniejsze zasady higieny w sklepie? Sprawdź, co możesz zrobić dla bezpieczeństwa i komfortu swoich klientów.

 

Zasady higieny w sklepie muszą uwzględniać jego regularne sprzątanie

Aby zadbać o higieniczne warunki w lokalu, należy regularnie go sprzątać. Czystość zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i klientom oraz wpływa na wrażenia estetyczne. W zadbanej, uporządkowanej przestrzeni przyjemniej się przebywa i chętniej się do niej wraca. Poza sprzątaniem sklepu rano lub wieczorem w ciągu dnia warto zatroszczyć się o czystość w miejscach najbardziej widocznych dla klienta – przy wejściu, w okolicy lady oraz na półkach.

 

Dezynfekowanie często dotykanych powierzchni

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów oraz pracowników sklepu, należy często wycierać klamki, wózki, koszyki, lady, włączniki światła, kasy samoobsługowe i terminale środkiem dezynfekującym. Na bieżąco powinny być dezynfekowane również stanowiska z pieczywem i krajalnice, regały z mięsem, chłodnie i zamrażarki. Ponadto pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk znajdujące się przy wejściu do sklepu warto uzupełniać raz-dwa razy dziennie.

 

Zapewnianie środków ochrony

Na terenie całego sklepu powinny być dostępne środki ochrony dla klientów takie jak rękawiczki, szczególnie przy wejściu oraz stanowiskach z pieczywem, owocami i warzywami. Zapominalskim warto oferować jednorazowe maseczki – za darmo lub drobną opłatą. Wszyscy pracownicy powinni mieć dostęp do środków dezynfekujących i ochronnych. Aby udało się jeszcze skuteczniej zachowywać zasady higieny w sklepie, warto obudować kasy specjalnymi osłonami z plexi.

 

Umożliwienie płatności bezgotówkowych

Banknoty i monety przechodzą przez wiele dłoni, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Dbając o bezpieczeństwo klientów i zapewniając pracownikom higieniczne warunki, należy udostępnić możliwość płacenia kartą czy Blikiem. Ponadto warto zachęcać klientów do dokonywania płatności bezgotówkowych.

Najistotniejsze zasady higieny w sklepie to regularne sprzątanie i dezynfekowanie powierzchni, zapewnianie środków ochronnych pracownikom i klientom, a także umożliwianie płacenia kartą czy telefonem. Wszystkie omówione praktyki pomogą skuteczniej dbać o zdrowie osób przebywających w lokalu. W czystej, bezpiecznej przestrzeni klienci będą chętniej dokonywać zakupów, a pracownicy pozostaną skutecznie chronieni przed zakażeniami.

 

Jak usprawnić zasady higieny w sklepie?

Szukasz sposobów na zwiększenie ochrony swoich pracowników i klientów? Zapoznaj się z naszą ofertą – wykonujemy nowoczesne przeszklenia i praktyczne meble na wymiar, które pomogą Ci dostosować dostępną przestrzeń do opracowanych procedur. Już dziś skontaktuj się z naszymi specjalistami i przekonaj się, że wdrożenie bezpiecznych rozwiązań może być płynne i intuicyjne.