Montaż drzwi loftowych

Niniejszy artykuł opisuje kilka podstawowych kwestii związanych z montażem drzwi loftowych oraz praktyczną stroną realizacji projektu szklenia loftowego. Więcej na temat systemu Icon Loft można przeczytać tutaj.

Charakterystyka drzwi i ścianek Icon Loft

Szklenia, drzwi i ścianki loftowe marki Icon Loft to system stolarki stalowej oparty o tradycyjne rozwiązania stosowane w obiektach industrialnych od lat. Bardzo pracochłonny proces produkcji, wymagający dużych nakładów pracy utalentowanych rzemieślników wiąże się z dość wysoką ceną takich rozwiązań. Montaż tak kosztownego przedmiotu może przyprawić o dreszcze, zwłaszcza gdy na etapie montażu okazuje się, że coś poszło nie tak i drzwi np nie pasują do otworu. Poniżej opisujemy najważniejsze kroki jakie należy podjąć aby uniknąć stresów, roczarowań i kosztownych poprawek.

1. Fachowy pomiar

Otwór drzwiowy pod przewidziane drzwi loftowe należy mierzyć “na gotowo”. Pomiar powinien być pzeprowadzony po wykończeniu ścian, położeniu podłóg, listw przypodłogowych oraz innych elementów mogących kolidować z konstrukcją.

Wiemy, że wielu inwestorów chcąc przyspieszyć prace i drogę do zamknięcia remontu jest skłonnych do zamówienia drzi na etapie wcześniejszym, w oparciu o orientacyjne wymiary.

O ile jest to możliwe, to należy pamiętać o:

  • konieczności założenia wszystkich grubości elementów które dojdą do ostatecznego wymiaru (podłóg, podkładów, tynków, farby itd.)
  • odpowiedzialności za podane do produkcji wymiary leżącej po stronie zamawiającego
  • ewentualnej konieczności wykończenia krzywego (co się może okazać przy montażu na gotowo) otworu w sposób budowlany lub z wykorzystaniem metalowych blend (na życzenie dostarczamy je w zestawie)

Otwory drzwiowe należy mierzyć za pomocą dokładnych przyrządów. Nasi specjaliści wykorzystują do tego celu skalibrowane dalmierze laserowe. Otwór drzwiowy należy mierzyć w kilku miejscach, zarówno na wysokość jak i szerokość. Wszystkie uzyskane wymiary należy zapisać na rysunku poglądowym szklenia. Celem takiego pomiary jest wychwycenie ewentualnych krzywizn i przekoszeń otworu pozwalające na dopasowanie ramy drzwi do istniejących warunków lub poprawki wykończenia otworu.

Drzwi Icon Loft można zamówić wraz z usługą montażu wykonaną przez ekipę Icon Concept lub przez autoryzowaną ekipę montażową dystrybutora lub sprzedawcy produktów Icon Loft. W takim przypadku cała odpowiedzialność za pomiary oraz ewentualne poprawki spoczywa na nas, a Państwo nie martwią się niczym.

2. Montaż drzwi loftowych w ścianie z GK

Montaż w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwy, natomiat z racji na wysoką wagę drzwi loftowych obarczony jest pewnymi ograniczeniami. 1m2 gotowego szklenia waży od 40 do nawet 60kg.

Na etapie budowlanym należy zadbać o solidne wzmocnienia ścianek i nadproży.

Wzmocnienia można wykonać za pomocą wstawionych w świetle otworu belek drewnianych lub metalowych kotwionych do podłogi i sufitu (właściwego). Wzmocnienia należy wykonać w odpowiednim momencie aby uniknąć rozczarowań.

Projektanci Icon Concept przy składaniu zamówienia udzielają fachowej porady dotyczącej wzmocnień. Należy pamiętać, że każda budowa jest nieco inna i rozwiązania rzadko są standardowe, dlatego zawsze najlepiej jest upewnić się zasięgając rady u naszych specjalistów.

3. Montaż w ścianach murowanych

Montaż drzwi loftowych w ścianach i nadprożach murowanych lub betonowych nie wymaga wzmocnień. Jedynym istotnym elementem jest zastsowanie odpowiednich do materiału ściany kołków.

4. Montaż drzwi loftowych zalecenia ogólne

Montaż ram drzwi dokonuje się za pomocą kołków rozporowych odpowiednich do materiału ściany. Ważny jest odpowiednie wypoziomowanie ram drzwi przed ich przykręceniem na gotowo. Po zamontowaniu ram mona przystąpić do założenia drzwi na zawiasy, lub montażu prowadnic przesuwnych. Odpowiednio wypoziomowana rama pozwoli na łatwe i bezproblemowe montowanie skrzydeł drzwi loftowych. Po zamontowaniu ram, można przystąpić do montażu szkła w sposób wskazany przez naszych specjalistów.

Szkło wypełniające drzwi loftowe zawsze przyjeżdża na osobnej palecie, nigdy zamontowane w ramach.

Takie rozwiązanie jest podykotwane dwoma prostymi powodami:

  • waga oszklonych drzwi – drzwi oszklone są niemal 3 krotnie cięższe od nieoszklonych co czyni je bardzo nieporęcznymi do wniesienia i montażu
  • narażenia na uszkodzenia w transporcie

5. Montaż samodzielny – podsumowanie.

Drzwi loftowe Icon Loft montuje się stosunkowo łatwo, a zachowując wszystkie zalecenia producenta można zrobić to szybko, sprawnie i bezstresowo.

Z racji dużego zainteresowania naszymi produktami ekipy Icon Concept lub autoryzowanych przedstawicieli nie zawsze są w stanie dokonać montażu w satysfakcjonującym klienta terminie.

Korzystając z lokalnej ekipy montażowej lub montując drzwi samodzielnie należy koniecznie zwrócić się do naszych specjalistów po porady oraz instrukcje, których zawsze chętnie udzielamy naszym klientom.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem drzwi loftowych koniecznie zajrzyj tutaj