Styl loftowy podbija coraz więcej serc, a jego popularność rośnie z dnia na dzień. Można by powiedzieć, że wartości, które wykorzystuje, odpowiadają naszym czasom. Indywidualizm, funkcjonalność, nowoczesność, minimalizm: są to bez wątpienia cechy właściwe postępowi i rozwojowi, za którym tak gonimy. Czym dokładnie jest styl loftowy – a innymi słowy, styl industrialny?
O stylu loftowym słów kilka.
Wymienione określenia dobrze opisują styl industrialny, ale żeby w pełni zrozumieć, na czym on polega, najlepiej będzie przenieść te przymiotniki na rzeczywiste wyobrażenia. Surowa stylistyka, otwarta przestrzeń, funkcjonalność przeważająca nad ozdobnością, naturalna kolorystyka. Zaletami stylu loftowego niewątpliwie są oszczędność na dekoracjach – bo w końcu jego podstawę stanowi użytkowość rzeczy znajdujących się w mieszkaniu i ograniczanie ozdób w myśl tej idei oraz ogólne zyskiwanie na przestrzeni mieszkania. Dzięki temu będzie się one wydawało schludniejsze i większe, co sprawi, że to rozwiązanie sprawdzi się świetnie dla posiadaczy niedużych mieszkań.
Jak stworzyć loftowe wnętrze? Zacznij od drzwi.
Drzwi są elementem, który często bywa pomijany, a tak pod żadnym pozorem być nie powinno. Wszyscy architekci i projektanci zgodzą się, że jest to jeden z aspektów, na który wybór powinno się poświęcić dużo uwagi. Bywa tak, że drzwi potrafią albo całkowicie zepsuć efekt końcowy wnętrza, albo znacząco go poprawić. Powinny być one spójne ze stylem całego pomieszczenia, dlatego najlepszym wyjściem będą drzwi szklane loftowe lub drzwi przesuwne metalowe. Przyjrzyjmy się obydwu rozwiązaniom.
- Drzwi szklane loftowe. Myśląc o nowoczesnych materiałach, często padnie odpowiedź: szkło. Nie ma czemu się dziwić, gdyż jest to trend pnący się w górę coraz bardziej. Drzwi szklane loftowe są niewątpliwym wizualnym wzbogaceniem pomieszczenia i będą świetnym wyborem zwłaszcza, gdy nie możemy pozwolić sobie na duże okna.
- Drzwi przesuwne metalowe. Nietuzinkowy wybór dla fanów znajdowania frajdy nawet w zwykłym “otwieraniu” (przesuwaniu) drzwi. Ponadto, zajmują mniej miejsca, niż tradycyjne drzwi, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni funkcjonalnej, którą możemy lepiej zagospodarować.
Loftowe wnętrze. Wykończenie
Kolejnym z ważniejszych aspektów przy tworzeniu takiego wnętrza są ściany i podłogi. Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o podłoże w lofcie jest drewno; jest to bardzo neutralny, ale zarazem schludny, solidny i świetnie prezentujący się materiał, o który nie musimy się martwić przy doborze mebli czy stylistyki ścian. Będąc przy temacie ścian nie da się nie wspomnieć o cegłach czy wykończeniu betonowym, które można określić wręcz fundamentem i prawdziwą istotą stylu industrialnego. Natomiast jeżeli nie mamy możliwości albo chęci wyboru stworzenia pomieszczeń z tymi pozycjami, to nie problem – neutralne, jasne kolory również świetnie sobie poradzą!
Ostatnią kwestią są oczywiście meble. Nie pozostaje dużo do powiedzenia: zasada “mniej znaczy więcej” opisuje dokładnie to, jak wnętrze pod tym względem powinno wyglądać. Postawmy na niezbędne meble o dobrej jakości, ale kupujmy ich mniej. Możemy pozwolić sobie na odważną kolorystykę i modne kolory, np. żółty, granatowy czy czerwony. Pamiętajmy jednak o łączeniu ich z łagodnymi barwami nawiązującymi do natury.