Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zmienił się układ funkcjonalny mieszkań na przestrzeni ostatnich 20 lat
  • jakie są wady i zalety posiadania otwartej kuchni w mieszkaniu
  • jakie są 3 sprawdzone sposoby na subtelne wydzielenie kuchni od reszty mieszkania zachowując nowoczesny wygląd mieszkania
oddzielenie kuchni od salonu, efektowna przegroda szklana

Nowoczesne mieszkania i wyzwania aranżacyjne

Młodzi Polacy pokochali nowoczesny design, a mieszkania o układzie z czasów PRL, które część z nich pamięta z dzieciństwa, odchodzą w zapomnienie. Obecnie budowane domy i mieszkania charakteryzują się nowoczesnymi aranżacjami. Zmieniono układ funkcjonalny typowego mieszkania, gdzie kuchnia była małym, osobnym pomieszczeniem. Teraz coraz częściej spotyka się mieszkania z jedną dużą, otwartą przestrzenią, gdzie kuchnia łączy się z salonem.

 

Taki układ wymaga starannego planowania, aby zachować spójność obu stref, jednocześnie wyznaczając wyraźne granice ich funkcji. Sposobem na oddzielenie kuchni od salonu może być na przykład przegroda między kuchnią a salonem.  Taki efekt można uzyskać na wiele sposobów. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na  efektowne oddzielenie kuchni od salonu, które mogą posłużyć jako inspiracja.

Otwarte kuchnie - zalety i wyzwania

Trendy mieszkaniowe wynikają z wielu czynników, takich jak zmieniające się warunki ekonomiczne i społeczne, moda, wzorce zachowań itp. Moda wpływa głównie na estetykę i wygląd mieszkań, a prezentowane na światowych targach aranżacje, oparte na opinii architektów i trendsetterów, mają duży wpływ na gusta odbiorców i pojawiają się w mediach społecznościowych i branżowych czasopismach. W ostatnich latach obserwujemy wzrastające zainteresowanie minimalistyczną estetyką, ekologicznymi materiałami i podejściem “less is more”.

 

Kryzysy gospodarcze wpływają na podejście do zakupu nieruchomości, a w okresach trudności ekonomicznych wzrasta popyt na mniejsze mieszkania lub kawalerki ze względu na wysokie ceny lokali i rosnące raty kredytów. Pandemia COVID-19 wpłynęła na nasze życie, a większa ilość czasu spędzana w domu skłania wielu do uwzględnienia przestrzeni do pracy zdalnej, jak HomeOffice, w swoich mieszkaniach.

 

Małe mieszkania i kawalerki, w których aneks kuchenny stanowi integralną część większej przestrzeni, stają się coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. W takich wnętrzach istotne jest odpowiednie wydzielenie poszczególnych stref, aby zapewnić komfortowe użytkowanie i swobodną komunikację wewnątrz mieszkania. Jasno wyznaczone strefy poprawiają ergonomię przestrzeni, co umożliwia jej efektywne i wygodne użytkowanie. 

 

W aneksach kuchennych często występuje problem ograniczonej przestrzeni i braku odpowiedniej ilości szafek do przechowywania, co może prowadzić do nieładu. W takim przypadku warto rozważyć opcję przesłonięcia tej strefy, aby zachować uczucie porządku w pozostałej części mieszkania. Z drugiej strony, otwarta kuchnia doskonale sprawdza się, jeśli spędza się w niej dużo czasu. Pozwala na swobodną integrację z domownikami podczas gotowania i jednocześnie daje poczucie większej przestrzeni i otwartości.

 

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby zaznajomić się z tematem i znaleźć idealne rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb, preferencji oraz charakteru mieszkania.


Stała ścianka działowa (murowana) - plusy i minusy

Stała ścianka murowana zapewni pełne oddzielenie kuchni od salonu, tworząc w salonie prywatną przestrzeń, co może być szczególnie korzystne jeśli pełni on również funkcję sypialni lub biura. Pozwoli to na izolację od zapachów i dźwięków gotowania minimalizując ich wpływ na pozostałych użytkowników. Na ścianie można umieścić telewizor, obraz lub inna dekorację dzięki czemu ściana zyska również charakter dekoracyjny.

Rozwiązanie to sprawdzi się tylko w większych pomieszczeniach, w przypadku niewielkich takie stałe oddzielenie kuchni od salonu może być niemożliwe lub wprowadzić uczucie klaustrofobii. Dodatkowo może utrudniać komunikację i ograniczać wizualnie przestrzeń dodatkowo blokując światło słoneczne. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest definitywne i niewygodne w sytuacjach, gdy chcemy połączyć te dwie strefy na pewien czas, np. podczas przyjęć czy spotkań rodzinnych

Zalety:

  • maksymalna izolacja akustyczna i zapachowa
  • możliwość zagospodarowania drugiej strony ściany

Wady:

  • brak możliwości zmiany aranżacji w miarę okolicznościowych potrzeb
  • wymaga grubszych prac remontowych
  • wizualne zmniejszenie przestrzeni

Meble jako subtelne rozdzielenie przestrzeni - plusy i minusy

oddzielenie kuchni od salonu, efektowna przegroda w formie ażurowego regału

Wiele osób poszukuje prostych i ekonomicznych rozwiązań, które pozwolą oddzielić kuchnię od salonu, zachowując przy tym estetykę i funkcjonalność obu przestrzeni. Jednym z popularnych sposobów jest umieszczenie mebla, takiego jak np. stylowy stół, kuchenna wyspa czy regał między kuchnią, a salonem. Stanowią one wizualną przegrodę co pozwala na oddzielenie stref w sposób subtelny zachowując poczucie wolnej przestrzeni i odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Rozwiązanie ma możliwość zastosowania zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach.

Należy dostosować odpowiednią skalę mebla by zachować odpowiednie pasujące do wnętrza proporcje. Mebel oddzielający może pełnić nie tylko funkcję wizualnej przegrody, ale także mieć inne praktyczne zastosowania. Na przykład postaw tam stylowy barek wypełniony kolekcjonowanymi alkoholami lub funkcjonalną wyspę z centralnie umiejscowionymi deskami i nożami, które dodatkowo ułatwią pracę w kuchni i dadzą dodatkowe miejsce do przechowywania.Choć mebel oddzieli  strefy, nie rozwiąże problemu nieporządku w kuchni czy potrzeby prywatności i redukcji hałasu czy zapachów.

Zalety:

  • proste i ekonomiczne rozwiązanie
  • estetyczne oddzielenie stref
  • wielofunkcyjność mebla

Wady:

  • nie rozwiązuje problemu nieporządku w kuchni
  • nie zapełnia pełnej prywatności ani redukcji hałasu i zapachów
  • konieczność dopasowania mebla do wnętrza

Drzwi i ścianki loftowe - wszechstronne rozwiązanie

oddzielenie kuchni od salonu, efektowna przegroda w formie szklanej ścianki loftowej

Oddzielenie przestrzeni kuchennej od salonu za pomocą ścianki loftowej (stalowo-szklanej) lub drzwi przesuwnych loftowych to rozwiązanie, które oferuje wiele zalet, zapewniając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę w aranżacji wnętrz. Pozwalają na elastyczne zarządzanie przestrzenią, umożliwiając zamknięcie i otwarcie kuchni w dowolnym momencie. Otwarta kuchnia sprawdzi się doskonale podczas gotowania czy imprez rodzinnych, oferując dużo przestrzeni i swobody. Po wszystkim można zamknąć tam panujący bałagan i cieszyć się posiłkiem w salonie bez widoku brudnych naczyń.

Dzięki dostępności w różnych wariantach, pozwalają na wybór odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Duży wybór kolorów, wykończeń i szkieł daje możliwość wyrazić siebie, co pozwala na stworzenie oryginalnej i unikatowej przestrzeni.

Stopień przesłonięcia możesz wybrać sam, dobierając szkła o różnym poziomie przezierności. Osoby, które zależy jedynie na zamknięciu przestrzeni, ale nie martwią się bałaganem, mogą wybrać szkło przezroczyste. Szkła ornamentowe zapewnią większą prywatność, dzięki zniekształceniu obrazu. Jeśli zależy Ci na całkowitym zasłonięciu strefy za ścianą idealnie sprawdzi się do tego celu szkło mleczne, lacobel lub lustro dwustronne.

Większość ścian metalowo-szklanych można zamontować w każdym momencie, bez konieczności czekania na generalny remont. Ścianki loftowe stawia się w już wykończonym pomieszczeniu. Niektóre rozwiązania, takie jak przesuwne narożniki lub drzwi harmonijkowe, wymagają zaplanowania i zamontowania elementów technologicznych w czasie remontu, ale proste konstrukcje, jak panele stałe, drzwi przesuwne czy ścianki stałe z drzwiami, można zamontować w dowolnym momencie. Więcej o ściankach loftowych przeczytasz tutaj

Zalety:

  • elastyczne zarządzanie przestrzenią
  • połączenie funkcjonalności i estetyki
  • szybki montaż

Wady:

  • koszt 
  • ograniczenia związane z przestrzenią
  • ograniczona izolacja akustyczna i zapachowa

efektowne oddzielenie kuchni od salonu

Wybierz idealne rozwiązanie dla swojej przestrzeni

Oddzielenie kuchni od salonu to ważny aspekt aranżacji wnętrz, który wpływa na funkcjonalność, estetykę i komfort codziennego użytkowania przestrzeni. Istnieje wiele różnych sposobów oddzielenia tych stref, zależnie od indywidualnych preferencji, potrzeb i wielkości pomieszczenia.

 

Rozważając opcję ścianki loftowej lub drzwi przesuwnych loftowych, warto zwrócić uwagę na ich zalety i wady. Te rozwiązania pozwalają na elastyczne zarządzanie przestrzenią, umożliwiając zamknięcie i otwarcie kuchni w zależności od potrzeb. Bogactwo konfiguracji, wykończeń i różnych szkieł pozwala na dopasowanie do każdej aranżacji i stylu, a różne stopnie przesłonięcia szkła dają możliwość wyboru odpowiedniego poziomu prywatności.

 

W przypadku zainteresowania drzwiami loftowymi, warto skorzystać z kalkulatora cenowego na dole tego artykułu lub umówić się z nami na bezpłatną konsultację. Konsultacja telefoniczna jest doskonałym sposobem, aby uzyskać wsparcie w doborze odpowiednich drzwi loftowych, rozwiać wątpliwości oraz poznać wszystkie szczegóły projektu.

 

Pamiętaj, że oddzielenie kuchni od salonu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i wygody użytkowania przestrzeni. Dlatego warto poświęcić czas na staranne przemyślenie i dopasowanie rozwiązania, które pozwoli Ci cieszyć się idealnie zaaranżowanym wnętrzem przez wiele lat.

Chcesz dowiedzieć się przy okazji na temat sposobów jak oddzielić wiatrołap? Zajrzyj do tego artykułu.

Wyceń swoje drzwi loftowe w 30 sekund

Jeżeli ciekawi Cię ile mogą kosztować takie drzwi to możesz to sprawdzić w naszym kalkulatorze!

Sprawdź ile to w ogóle kosztuje w 30 sekund !

Załóż konto aby skorzystać z kalkulatora

Zostaw nam swój adres mailowy. Po wpisaniu maila zostaniesz przekierowany na stronę z kalkulatorem. Na tej stronie następnie wpisz wymiary przeszklenia i poznaj wstępną kalkulację ceny Twoich drzwi .