Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są wady i zalety otwartych i zamkniętych wiatrołapów
  • jakie są 3 najpopularniejsze sposoby na zamknięcie wiatrołapu
  • jak mogą wyglądać drzwi do wiatrołapu

Otwarty wiatrołap - wady i zalety

Zalety otwartego wiatrołapu

Otwarty wiatrołap może sprawiać wrażenie większej przestrzeni i zapewniać poczucie swobody przy wejściu do domu. Dodatkowo, zapewnia łatwy dostęp do przedmiotów i ubrań oraz ich wymianę i przechowywanie.

 

Wady otwartego wiatrołapu

Jednakże, otwarty wiatrołap może sprawiać pewne problemy, szczególnie w okresach deszczowych czy zimowych, zwłaszcza gdy mamy dzieci lub zwierzęta domowe, które ciężko powstrzymać przed wbiegnięciem do domu po spacerze z błotem na nogach. Brak bariery miedzy strefa wejściową, a mieszkalną w naszym klimacie może powodować napływające z dworu uczucie chłodu, zwłaszcza w sezonie jesienno zimowym. W lecie dostawać się będzie przez drzwi wejściowe gorące powietrze niwecząc pracę klimatyzacji.

Zamknięty wiatrołap - wady i zalety

Zalety zamkniętego wiatrołapu

Zamknięcie wiatrołapu ma wiele korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim zapewnia skuteczniejszą izolację termiczną,ograniczając straty ciepła, zapewniając niższe rachunki za ogrzewanie. Mieszkanie jest lepiej chronione przed deszczem, wiatrem i pyłem, co ułatwia utrzymanie czystości w pozostałych pomieszczeniach. Mokry pies, z obłoconymi łapami nie wybiegnie radośnie na czysty parkiet w salonie. Oddzielenie strefy wejściowej dodatkowo ochroni mieszkańców przed nadmiernym chłodem czy hałasem oraz zapewni większą prywatność domownikom w strefie mieszkalnej podczas przyjmowania w drzwiach wejściowych kuriera czy listonosza. Drzwi zamykane na zamek zwiększają dodatkowo bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Wady zamkniętego wiatrołapu

Zamknięty wiatrołap może skutkować wrażeniem mniejszej przestrzeni, zwłaszcza jeśli jest to niewielki przedpokój w którym nie ma źródła zewnętrznego światła, co dla niektórych użytkowników może być niekomfortowe i klaustrofobiczne. Ponadto, jeśli małe pomieszczenie nie jest odpowiednio wentylowane, może stwarzać problem z cyrkulacją powietrza, co prowadzić będzie do gromadzenia się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.


Drzwi tradycyjne ścianki murowane

To klasyczne rozwiązanie, które zapewnia pełne zamknięcie wiatrołapu. Ściana murowana lub wykonana z płyty oraz GK i zainstalowane w niej drzwi tradycyjne drewniane lub wykonane z innego materiału pasującego do koncepcji wnętrza np.jeśli zależy nam na minimalistycznym wyglądzie możemy zdecydować się na drzwi ukryte. Na takie rozwiązanie musimy się zdecydować podczas budowy czy generalnego remontu, gdyż postawienie takiej ściany wiąże się z poważnymi pracami budowlanymi. Takie zamknięcie zapewnia najlepszą izolację termiczną i ograniczając straty ciepła z mieszkania. wpływając na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Takie rozwiązanie zapewnia całkowita prywatność podczas przyjmowania obcych w drzwiach i zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców dzięki możliwości zainstalowania dodatkowego zamka w drzwiach do strefy mieszkalnej. W małych pomieszczeniach zamknięcie wiatrołapu może wprowadzić wrażenie klaustrofobii i spotęgowane odczucie ograniczenia przestrzeni. Jeśli w wiatrołapie brak okna ograniczone zostanie naturalne doświetlenie tego pomieszczenia. Będzie to generowało potrzebą korzystania z sztucznego światła nawet w ciągu dnia i wzrost rachunków za prąd. Przy szczelnych drzwiach z uszczelkami mocno ograniczona zostanie cyrkulacja powietrza, co może prowadzić do gromadzenia wilgoci i nieprzyjemnych zapachów, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu.

Zalety:

  • bardzo dobra izolacja termiczna
  • bardzo dobra ochrona przed hałasem
  • duży wybór wykończeń i materiałów
  • zwiększone bezpieczeństwo i prywatność domowników

Wady:

  • konieczność zaplanowania podczas budowy czy remontu
  • wizualne pomniejszenie pomieszczenia
  • konieczność sztucznego oświetlenia
  • ograniczona cyrkulacja powietrza

Konstrukcje ażurowe

Rozwiązanie, które łączy funkcje oddzielenia wizualnego wiatrołapu od reszty mieszkania z elementami dekoracyjnymi. To kreatywny i designerski sposób, który pozwala na zachowanie poczucia przestrzeni i dostępu naturalnego światła, jednocześnie zwiększając prywatność. Przy takim rozwiązaniu mamy zapewniony swobodny przepływ powietrza, co może być szczególnie korzystne w małych przestrzeniach, ale nie zapewni nam oczekiwanej izolacji przed chłodem czy hałasem z dworu. Na takie rozwiązanie możemy się zdecydować w każdym momencie, nie skazując się na długi i ciężki remont. Jest to wygodne rozwiązanie, które możemy dostosować do naszych aktualnych potrzeb. Oprócz funkcji oddzielającej strefy i dekoracyjną przepierzenie może również mieć rolę praktyczną, umożliwiając przechowywanie lub wieszanie różnych przedmiotów, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność wnętrza. Aby całość wyglądała spójnie i miała sens, konieczne jest posiadanie odpowiednio szerokiego wejścia do wiatrołapu, które umożliwi prawidłowe umiejscowienie regału lub lamelków. 

Zalety:

  • bardzo kreatywny i designerski sposób
  • dostęp do naturalnego światła
  • częściowe przesłonięcie strefy mieszkalnej
  • łatwy montaż i możliwość zmiany 
  • dodatkowe funkcje np. przechowywanie
  • dobra cyrkulacja powietrza

Wady:

  • brak izolacji termicznej
  • konieczność posiadania szerokiego wiatrołapu
  • brak izolacji przed hałasem

Drzwi loftowe do wiatrołapu

Ten nowoczesny i designerski sposób na zamknięcie wiatrołapu, który nadaje wyjątkowego charakteru całemu mieszkaniu. Ścianki i drzwi do wiatrołapu tzw. loftowe są wizualnie lekkie i pozwalają na zachowanie poczucia przestrzeni, jednocześnie zapewniając lepszą izolację termiczną. Taką konstrukcję można zamontować nawet po zakończonym remoncie, co daje elastyczność w dostosowaniu pomieszczenia według aktualnych potrzeb mieszkańców. Przeszklenie sprawia, że przestrzeń wiatrołapu wydaje się większa i jest dobrze doświetlona. Wiele rodzajów szkieł pozwala na różne dostosowanie poziomu przezierności i przesłonięcia do swoich indywidualnych potrzeb. Za pomocą szkła mlecznego lub satynowego możemy całkowicie przesłonić widok na strefę mieszkalną przed wścibskim wzrokiem. Szkło ornamentowe zniekształci obraz wnetrza domu nie ograniczając przezierności, a natomiast szkło przezroczyste szkło zapewni pożądane kwestie izolacji bez zmiany widoku. Lakierowanie proszkowe zapewnia szeroką gamę barw, które można idealnie wpasować w kolorystykę całego wnętrza. Koszt zakupu i montażu ścianki loftowej, szklano-stalowej jest dość wysoki w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami. Przeszklenie stanowi też trochę gorszą izolację akustyczną i termiczną w porównaniu do ściany tradycyjnej. 

Zalety:

  • designerski element dekoracyjny
  • nie pomniejszają optycznie przestrzeni
  • możliwość montażu w dowolnym momencie
  • możliwość konfiguracji szprosów, szklenia i kolorów ram
  • zwiększone bezpieczeństwo i prywatność domowników
  • dobra izolacja termiczna
  • dobra izolacja przed hałasem

Wady:

  • koszt 

drzwi loftowe do wiatrołapu

Wybierz idealne rozwiązanie dla swojej przestrzeni

Ostateczny wybór sposobu zamknięcia wiatrołapu np. drzwi do wiatrołapu zależy od preferencji mieszkańców, klimatu regionu oraz ogólnego stylu i charakteru wnętrza. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, a także skonsultować się z architektem czy specjalistą, aby podjąć najlepszą decyzję, która zapewni komfort i estetyczny wygląd wiatrołapu oraz całego mieszkania.

Zastanawiasz się jak wydzielić sypialnię w mieszkaniu o otwartym planie ? Zajrzyj tutaj – artykuł.

Dowiedz się ile w ogóle kosztują drzwi loftowe

Skorzystaj z naszego kalkulatora, dzięki któremu w 30 sekund wycenisz drzwi w takim wymiarze, jaki Tobie odpowiada.

SZYBKA WYCENA