Drzwi loftowe – 8 rzeczy, które musisz wiedzieć

1 – Czy drzwi loftowe są szczelne ?

W zależności od stosowanego systemu profili drzwi loftowe są drzwiami mniej lub bardziej szczelnymi. Polscy producenci nie oferują parametrów szczelności swoich profili z racji na warsztatowy charaktery wykonania. Drzwi loftowe z zastosowanym szkłem pojedynczym będą mniej izolowały akustycznie od szkła zespolonego. Szkło zespolone jest niestety dużo droższe oraz cięższe, co wpływa na częsty brak możliwości zastosowania w drzwiach loftowych.

Drzwi loftowe zamontowane w mieszkaniu izolują w naszej subiektywnej ocenie tak jak standardowe drzwi wewnętrzne. Jeżeli kluczowym kryterium przy wyborze rodzaju drzwi jest dla Ciebie akustyka, powinieneś rozważyć drzwi przeznaczone do tłumienia dźwięków.

2 – Czy drzwi loftowe izolują termicznie ?

Podobnie jak w przypadku akustyki, drzwi loftowe nie są systemem stworzonym  z myślą o izolacji termicznej. Profile nieizolowane jak np nasz profil Loft Lite nie są przeznaczone do montażu na zewnątrz, przynajmniej w naszej strefie klimatycznej. Istnieją na rynku profile izolowane termiczne o parametrach estetycznych zbliżonych do loftowych i znajdują się one w naszej niestandardowej ofercie na zamówienie. Szklenia loftowe do stosowania na zewnątrz są znacznie droższe od szkleń wewnętrznych.

Kwestią wartą poruszenia jest fakt iż zastosowanie w nieizolowanym profilu szkła zespolonego nieznacznie tylko poprawia właściwości izolacyjne takich drzwi. Stalowy profil bez przekładki termicznej przewodzi zimno o wiele szybciej niż szkło.

Drzwi loftowe dobrze sprawdzą się jako bariera dla powietrza np. w wiatrołapie. Teoretycznie jest możliwe montowanie szkleń loftowych jako okna i drzwi zewnętrzne i znajduje to szerokie zastosowanie w krajach o umiarkowanym i ciepłym klimacie. W Polsce jest to niewskazane ze względów ekonomicznych związanych z ogrzewaniem takiego pomieszczenia w naszych szerokościach geograficznych.

3 – Jak należy przygotować pomieszczenie do montażu drzwi loftowych?

Drzwi loftowe montuje się stosunkowo prosto i szybko w dobrze przygotowanych otworach. Przed montażem warto zadbać o:

  • przygotowanie otworu – otwór powinien być prosty, zachować równe przekątne i proste krawędzie. Pozwoli to na dobre dopasowanie wymiarów drzwi loftowych i uniknięcie szczelin związanych z tolerancjami (drzwi muszą być mniejsze niż otwór aby udało się je zamontować)
  • wzmocnienia – wzmocnienia są ważnym elementem w ściankach GK . Drzwi loftowe są dość ciężkie i montaż do samej płyty GK jest conajmniej ryzykowny. Aby wzmocnić otwór można wykorzystać belki stalowe lub drewniane w obrysie otworu montowane w osi montażu drzwi. Do wzmocnienia można również wykorzystać grubą płytę OSB montowaną pod płytą GK. Takie same wzmocnienia należy wziąć pod uwagę w przypadku nadproży i podwieszanych sufitów.

4 – Czy szkło w drzwiach loftowych jest bezpieczne?

Szkło bezpieczne to potoczna nazwa szkła klejonego jak np. stosowane przez nas szkło 33.1 . Szkło 33.1 składa się z dwóch warstw 3mm szkła sklejonych ze sobą z warstwą folii pomiędzy taflami. Szkło po zbiciu nie rozpada się na małe kawałki a zostaje w formie „pajęczyny” na tej właśnie folii. Jest to dobre rozwiązanie pozwalające uniknąć skaleczeń

Szkło bezpieczne, klejone folią VSG (ang. laminated safety glass), to rodzaj szkła, które jest wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Składa się z dwóch lub więcej warstw szkła, które są połączone elastyczną folią poliwęglanową (zazwyczaj poliwinylobutyralową, PVB).

5 – Czy szkło w drzwiach loftowych jest hartowane?

Hartowanie szkła to nic innego jak proces polegający na zwiększeniu właściwości wytrzymałościowych szkła takich jak twardość i wytrzymałość przy jednoczesnym obniżeniu plastyczności i zwiększeniu kruchości. W konstrukcjach loftowych z elementami ruchomymi jak np drzwi jest to zabieg bezcelowy zwiększający znacznie ryzyko uszkodzenia szkła.

W Icon Concept unikamy korzystania ze szkła hartowanego. Szkło jednowarstwowe hartowane po zbiciu rozpada się na milion nieostrych kawałków – co jednoznacznie kończy żywot szyby. Szkło klejone hartowane również pęka w całości jeżeli było hartowane. Hartowanie szkła w drzwiach loftowych jest możliwe, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. W naszej ocenie stosowanie szkła hartowanego jest bezcelowe.

6 – Czy można zamontować drzwi loftowe pod prysznicem?

Drzwi loftowe to stylowy i modny wybór do łazienki, a szczególnie do przeszklonych kabin prysznicowych. Jednakże, ważne jest, aby drzwi loftowe pod prysznicem były pielęgnowane w odpowiedni sposób, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni lakierniczej.

Należy unikać stosowania silnych detergentów, a zamiast tego używać łagodnych środków czyszczących, które nie zawierają agresywnych składników chemicznych. Ważne jest również, aby regularnie przetrzeć drzwi miękką i wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie osady i zabrudzenia, które mogą z czasem doprowadzić do zmatowienia powierzchni.

Wreszcie, należy pamiętać, aby nie używać na drzwiach loftowych pod prysznicem ostrych narzędzi lub gąbek które mogą zarysować powierzchnię lakierniczą. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, drzwi loftowe pod prysznicem będą służyć przez wiele lat i zachować swoje piękno oraz funkcjonalność.

7 – Czy można w drzwiach loftowych można zamontować szkło intelitentne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka – tak. Icon Concept prowadzi sprzeadaż szkła inteligentenego o zmienianej za pomocą aplikacji na smartphone’a przezierności. Ceny szkła tego typu oscylują w granicach 2500 zł netto 1m2.

8 – Czy drzwi loftowe można montować samodzielnie ?

Drzwi loftowe jak najbardziej można montować samodzielnie i jest to opcja do której często zachęcamy naszych klientów. Czasami koszty związane z montażem są wysokie i klienci decydują się na montaż we własnym zakresie. Icon Concept dostarcza precyzyjne instrukcje montażu drzwi pozwalające na sprawne pomiary i późniejszy montaż zamówionych drzwi.

Montaż drzwi loftowych odbywa się o dostarczone przez producenta instrukcje, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi jak wiertarki, poziomica, kotwy mechaniczne.

Zobacz nasz podcast , z którego dowiesz się czym są drzwi loftowe

SZYBKA WYCENA

Zapisz się aby otrzymać szybką wycenę

Napisz nam jak możemy pomóc, załącz istotne pliki (jeżeli takie masz) i wyślij do nas. Nasz ekspert oddzwoni do Ciebie tego samego lub kolejnego dnia. Rozmowa potrwa ok 5 minut, podczas niej nasz ekspert potwierdzi z Tobą najważniejsze ustalenia i omówi dalsze kroki.