Drzwi loftowe – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

1 – Czy drzwi loftowe są szczelne ?

W zależności od stosowanego systemu profili drzwi loftowe są drzwiami mniej lub bardziej szczelnymi. Polscy producenci nie oferują parametrów szczelności swoich profili z racji na warsztatowy charaktery wykonania. Drzwi loftowe z zastosowanym szkłem pojedynczym będą mniej izolowały akustycznie od szkła zespolonego. Szkło zespolone jest niestety dużo droższe oraz cięższe, co wpływa na częsty brak możliwości zastosowania w drzwiach loftowych.

Drzwi loftowe zamontowane w mieszkaniu izolują w naszej subiektywnej ocenie tak jak standardowe drzwi wewnętrzne. Jeżeli kluczowym kryterium przy wyborze rodzaju drzwi jest dla Ciebie akustyka, powinieneś rozważyć drzwi przeznaczone do tłumienia dźwięków.

2 – Czy drzwi loftowe izolują termicznie ?

Podobnie jak w przypadku akustyki, drzwi loftowe nie są systemem stworzonym  z myślą o izolacji termicznej. Profile nieizolowane jak np nasz profil Loft Lite nie są przeznaczone do montażu na zewnątrz, przynajmniej w naszej strefie klimatycznej. Istnieją na rynku profile izolowane termiczne o parametrach estetycznych zbliżonych do loftowych i znajdują się one w naszej niestandardowej ofercie na zamówienie. Szklenia loftowe do stosowania na zewnątrz są znacznie droższe od szkleń wewnętrznych.

Kwestią wartą poruszenia jest fakt iż zastosowanie w nieizolowanym profilu szkła zespolonego nieznacznie tylko poprawia właściwości izolacyjne takich drzwi. Stalowy profil bez przekładki termicznej przewodzi zimno o wiele szybciej niż szkło.

Drzwi loftowe dobrze sprawdzą się jako bariera dla powietrza np. w wiatrołapie. Teoretycznie jest możliwe montowanie szkleń loftowych jako okna i drzwi zewnętrzne i znajduje to szerokie zastosowanie w krajach o umiarkowanym i ciepłym klimacie. W Polsce jest to niewskazane ze względów ekonomicznych związanych z ogrzewaniem takiego pomieszczenia w naszych szerokościach geograficznych.

3 – Jak należy przygotować pomieszczenie do montażu drzwi loftowych?

Drzwi loftowe montuje się stosunkowo prosto i szybko w dobrze przygotowanych otworach. Przed montażem warto zadbać o:

  • przygotowanie otworu – otwór powinien być prosty, zachować równe przekątne i proste krawędzie. Pozwoli to na dobre dopasowanie wymiarów drzwi loftowych i uniknięcie szczelin związanych z tolerancjami (drzwi muszą być mniejsze niż otwór aby udało się je zamontować)
  • wzmocnienia – wzmocnienia są ważnym elementem w ściankach GK . Drzwi loftowe są dość ciężkie i montaż do samej płyty GK jest conajmniej ryzykowny. Aby wzmocnić otwór można wykorzystać belki stalowe lub drewniane w obrysie otworu montowane w osi montażu drzwi. Do wzmocnienia można również wykorzystać grubą płytę OSB montowaną pod płytą GK. Takie same wzmocnienia należy wziąć pod uwagę w przypadku nadproży i podwieszanych sufitów.

4 – Czy szkło w drzwiach loftowych jest bezpieczne?

Szkło bezpieczne to potoczna nazwa szkła klejonego jak np. stosowane przez nas szkło 33.1 . Szkło 33.1 składa się z dwóch warstw 3mm szkła sklejonych ze sobą z warstwą folii pomiędzy taflami. Szkło po zbiciu nie rozpada się na małe kawałki a zostaje w formie “pajęczyny” na tej właśnie folii. Jest to dobre rozwiązanie pozwalające uniknąć skaleczeń.

5 – Czy szkło w drzwiach loftowych jest hartowane?

Hartowanie szkła to nic innego jak proces polegający na zwiększeniu właściwości wytrzymałościowych szkła takich jak twardość i wytrzymałość przy jednoczesnym obniżeniu plastyczności i zwiększeniu kruchości. W konstrukcjach loftowych z elementami ruchomymi jak np drzwi jest to zabieg bezcelowy zwiększający znacznie ryzyko uszkodzenia szkła.

W Icon Concept unikamy korzystania ze szkła hartowanego. Szkło jednowarstwowe hartowane po zbiciu rozpada się na milion nieostrych kawałków – co jednoznacznie kończy żywot szyby. Szkło klejone hartowane również pęka w całości jeżeli było hartowane. Hartowanie szkła w drzwiach loftowych jest możliwe, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. W naszej ocenie stosowanie szkła hartowanego jest bezcelowe.

6 – Czy można zamontować drzwi loftowe pod prysznicem?

Drzwi loftowe takie jakie znamy z realiacji drzwi wewnętrznych nie nadają się do montażu w miejscu do kontaktu z wodą ze względów funkcjonalnych. Istnieją alternatywy zachowujące zbliżony wygląd (ramki, szprosy naklejane na standardowe kabiny i ścianki) ale nie są to “prawdziwe” drzwi loftowe.

7 – Czy można w drzwiach loftowych można zamontować szkło intelitentne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka – tak. Icon Concept prowadzi sprzeadaż szkła inteligentenego o zmienianej za pomocą aplikacji na smartphone’a przezierności. Ceny szkła tego typu oscylują w granicach 2500 zł netto 1m2.

8 – Czy drzwi loftowe można montować samodzielnie ?

Drzwi loftowe jak najbardziej można montować samodzielnie i jest to opcja do której często zachęcamy naszych klientów. Czasami koszty związane z montażem są wysokie i klienci decydują się na montaż we własnym zakresie. Icon Concept dostarcza precyzyjne instrukcje montażu drzwi pozwalające na sprawne pomiary i późniejszy montaż zamówionych drzwi.

Montaż drzwi loftowych odbywa się o dostarczone przez producenta instrukcje, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi jak wiertarki, poziomica, kotwy mechaniczne.