Z tego artykułu dowiesz się:

  • o pomysłach na nowoczesny design w łazience
  • o 3 sposobach na nowoczesne drzwi do łazienki

3 pomysły na drzwi do łazienki


Ostatnio obserwujemy rosnącą popularność łazienek otwartych tzw. salonów kąpielowych zintegrowanych z główną sypialnią, stając się synonimem luksusu i wygody. Są one idealne na domową, prywatną strefę SPA, nie nadają się jednak na jedyną łazienkę w domu. Głównym problemem jest brak zachowania intymności i prywatności użytkowników. Łazienki tradycyjne, zamknięte wciąż jednak utrzymują swoją pozycję jako najczęściej stosowane rozwiązanie, głównie ze względu na tradycyjne podejście do projektowania oraz proponowane przez deweloperów i architektów układy funkcjonalne w mieszkaniach na sprzedaż. Zapewniają pełną prywatność, ograniczają przedostawanie się dźwięków czy zapachów. Łatwiej też utrzymać w niej ciepło ze względu mniejszy rozmiar pomieszczenia i otworu wejściowego. Jednak jest tam z reguły ciemniej i bardziej klaustrofobicznie, oraz bez odpowiedniej wentylacji może pojawić się problem z nadmierną wilgotnością.

W tym artykule poruszymy kwestię drzwi do tradycyjnej łazienki. W kolejnym wpisie na blogu poruszy tematykę salonów kąpielowych i ich oddzielenia od sypialni.

scianki dzialowe loftowe

Tradycyjne drzwi uchylne

Najpopularniejszą opcją wybieraną do łazienki tradycyjnej są drzwi z drewna, MDF lub płyty meblowej. W sklepach budowlanych znajdziemy pokaźny zasób drzwi dostępnych od ręki w szerokim zakresie cenowym. Jeśli szukamy czegoś specjalnego lub zależy nam na wyższej jakości salony z drzwiami stoją przed nami otworem. Nie ważne gdzie zakupimy drzwi, ważne by materiał z którego są wykonane był odporny na działanie wilgoci i temperatur. Drzwi drewniane lub MDF pokryte są w tym celu odpowiednim lakierem. Ze względu na lepszą jakość materiału i jego zabezpieczenia jest to opcja dość kosztowna. Drzwi z płyty meblowej będą tańsze, lecz płyta melaminowa nie jest odporna na uszkodzenia ani wilgoć. Jeśli zewnętrzna warstwa dekoru zostanie uszkodzona, surowa płyta wewnątrz zacznie puchnąć. Należy również pamiętać o stykającej się z podłogą opasce drzwiowej. Są one docinane na wymiar, a płaszczyzna przekroju pozostaje niezabezpieczona. Rozlana woda będzie wsiąkać w mdf lub płytę powodując puchnięcie i pękanie materiału. Każdy z tych materiałów występuje w wielu dekorach, wykończeniach i odcieniach dzięki czemu można je idealnie dopasować do stylistyki wnętrza. Ze względu na wilgoć panującą w łazience i potrzebę jej sprawnego wentylowania wymagane jest by skrzydło było krótsze niż w innych pokojach lub posiadało w swojej dolnej części otwory wentylacyjne tak by zapewnić sprawną cyrkulację powietrza nawet przy zamkniętych drzwiach. Posiadają one również zestaw uszczelek, które minimalizują dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza łazienki,oraz dodatkowo wygłuszają i uszczelniają drzwi, tak by dźwięki czy zapachy miały utrudnioną drogę na zewnątrz. Należy pamiętać by drzwi uchylne nie otwierały się do środka łazienki, w przypadku zasłabnięcia dostanie się do pomieszczenia z pomocą będzie bardzo utrudnione lub niemożliwe. Dbając o prywatność użytkowników w drzwiach można zamontować zamek, a dla bezpieczeństwa użytkowników pozostawić możliwość awaryjnego otwarcia od zewnątrz.


Drzwi loftowe uchylne - stalowo-szklane

Przeszklone stalowe drzwi zagościły również w łazienkach. Wybieraj drzwi loftowe, których stalowe ramy są odpowiednio zabezpieczone przed korozją czyli śrutowane dla wstępnego oczyszczenia profili, odpowiednio myte i odtłuszczane. Lekko chropowata powierzchnia stanowi idealną bazę do dalszego lakierowania proszkowego. Farby i podkłady ze związkami cynku w składzie będą bardziej odporne na wilgoć niż te zwykłe. Nie musisz się martwić, że nie znajdziesz wymarzonego odcienia, lakiery proszkowe występują w niezliczonych kolorach i teksturach. Wybór masz też pośród szkieł stanowiących wypełnienie skrzydeł loftowych. Szkła typu lacobel, szkła mleczne i szronione oraz lustra będą całkowicie przesłaniały widok za drzwiami. Jeśli zależy nam na wpuszczeniu większej ilości światła, możemy zdecydować się na szkło ornamentowe. Jego karbowana, zniekształcające obraz struktura zapewnia prywatność przy jednoczesnym nie blokowaniu światła, co jest przydatne w łazienkach bez okien. Drzwi loftowe do łazienki mają większą szczelinę między dołem skrzydła, a podłogą, ponieważ nie praktykuje się wycinania otworów wentylacyjnych w szkle. Warto wybierać drzwi które wyposażone są fabrycznie w uszczelki uszczelniające i pianki wygłuszające dla pełnego komfortu. Zamykanie w drzwiach loftowych najczęściej jest magnetyczne, jednak dodając tradycyjną klamkę i kasetę można zamontować w niej zamek łazienkowy. Drzwi łazienkowe często są węższe od pozostałych w mieszkaniu, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty. Tam szerokość otworu to czasem nawet 60cm. W nowym budownictwie spotykane są już drzwi standardowych rozmiarów 80 lub 90 cm szerokości. Jeśli chcielibyście sprawdzić koszt takich drzwi do Waszej łazienki skorzystajcie z kalkulatora dostępnego na naszej stronie lub zerknijcie do naszego sklepu gdzie znajdziecie ofertę drzwi standardowych idealnie pasujących do standardowych otworów drzwiowych.


Drzwi przesuwne loftowe i tradycyjne

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się w wąskich i małych mieszkaniach, gdzie tradycyjne uchylne skrzydło zajęłoby zbyt wiele cennego miejsca. Mogą być wykonane podobnie jak tradycyjne drzwi z drewna czy płyty lub jak drzwi loftowe. Drzwi loftowe przesuwne znajdziesz również w naszym sklepie internetowym.
Wszystkie rozwiązania charakteryzują się mniejszą szczelnością ze względu na odstęp pomiędzy wiszącym skrzydłem, a ścianą, oraz brakiem uszczelek. Decydując się na drzwi przesuwne należy sprawdzić system prowadnic, górnych i dolnych. Najlepiej by tor dolny był punktowy tak jak w naszych drzwiach loftowych, prowadnica dolna po całej szerokości otworu drzwiowego zbierać będzie kurz i włosy. Chcąc zamontować takie drzwi należy pamiętać o ich wadze i odpowiednio przygotować ścianę lub sufit na którym będą zawieszone.


Odpowiednie rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb

Wybór odpowiednich drzwi do łazienki to kluczowy aspekt projektowania wnętrz, wpływający zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Drzwi, niezależnie od ich rodzaju, powinny nie tylko współgrać z ogólnym stylem łazienki, ale także być trwałe i odporne na wilgoć oraz zapewnić prywatność użytkownikom. Współczesny rynek oferuje szeroki wybór materiałów i modeli, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od wybranej opcji, kluczem jest dokładne zrozumienie potrzeb i możliwości oferowanych przez poszczególne rozwiązania, a także ich odpowiednie zastosowanie w praktyce.

Chciałbyś poznać 3 sposoby na wydzielenie wiatrołapu ? – Zajrzyj do tego artykułu

Wyceń swoje drzwi loftowe w 30 sekund

Jeżeli ciekawi Cię ile mogą kosztować takie drzwi to możesz to sprawdzić w naszym kalkulatorze!

Sprawdź ile to w ogóle kosztuje w 30 sekund !

Załóż konto aby skorzystać z kalkulatora

Zostaw nam swój adres mailowy. Po wpisaniu maila zostaniesz przekierowany na stronę z kalkulatorem. Na tej stronie następnie wpisz wymiary przeszklenia i poznaj wstępną kalkulację ceny Twoich drzwi .