Czy drzwi loftowe muszą być czarne ?

Pytanie zawarte w tytule tego bloga pada bardzo często w rozmowach z naszymi klientami. Pada ono na tyle często, że zdecydowaliśmy się poświęcić temu zagadnieniu cały wpis na naszym blogu. Drzwi loftowe kojarzą się z charakterystycznym czarnym kolorem ram, który nadaje im industrialnego stylu. Czarny kolor kojarzy się z tradycyjnym przeszkleniami stosowanymi w fabrykach i generalnie budynkach przemysłowych. Drzwi i przeszklenia ze stali, w miarę tego jak trafiają do domów mieszkalnych ewoluują od kilku lat ze stylu typowo loftowego w stronę wnętrz minimalistycznych, boho, tradycyjnych i eklektycznych. 

Czarny to jaki ?

Kolor czarny jaki stosujemy najczęściej w naszych wyrobach to RAL9005 tzw. Jet Black. Kolor ten występuje w kilku strukturach (gładkościach) od porowatej struktury po gładką satynę. Ciemne odcienie jakie także występują to RAL 7021 , RAL 7016. W sytuacji gdy odcień ma znaczenie wagi państwowej, jesteśmy w stanie zastosować dowolny kolor z palety RAL na specjalne zamówienie. 

 

We wnętrzach nie będących typowo industrialnymi / loftowymi projektami czarna kolorystyka ram może być zbyt mocnym akcentem i wtedy nasi klienci doceniają możliwość lakierowania ram w dowolnym kolorze. 

Paleta RAL

Paleta RAL to paleta kolorów w jakiej określane są farby proszkowe, która służy do przemysłowego lakierowania stali. Paleta ta odnosi się do znormalizowanego systemu dopasowania kolorów stosowanego w architekturze, budownictwie i wzornictwie przemysłowym. RAL to skrót od pięknie brzmiącej nazwy:  Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung, co w uproszczonym tłumaczeniu oznacza “Komitet Rzeszy ds. warunków dostaw i zapewnienia jakości”. Paleta RAL obejmuje ponad 200 różnych kolorów, z których każdy jest identyfikowany przez unikalny czterocyfrowy kod. Kolory te są szeroko stosowane w Unii Europejskiej i innych częściach świata.

RAL a Pantone

Nie ma dokładnego przełożenia pomiędzy kolorami RAL i Pantone, ponieważ są to dwa różne systemy dopasowania kolorów. Jednakże możliwe jest przybliżenie koloru RAL przy użyciu koloru Pantone. Zazwyczaj odbywa się to przy użyciu tabeli konwersji RAL do Pantone, która wymienia najbliższe dopasowanie Pantone dla danego koloru RAL. Należy pamiętać, że konwersje te mogą nie być w 100% dokładne i mogą wystąpić niewielkie różnice w zależności od medium, oświetlenia i innych czynników. Zaleca się stosowanie fizycznych próbek kolorów, aby zapewnić dokładne dopasowanie kolorów.

Kolorystyka producencka

Wielu producentów farb proszkowych stosuje własną organizację kolorów i wykończeń. W przypadku np. farb o efekcie metalicznym, trudno mówić o jednolitej kolorystyce, ponieważ zmienia się ona wraz z kątem padania światła i punktem widzenia. W naszej ofercie znajdują się bardzo piękne (i dość drogie) farby nie dające się w żaden sposób przetłumaczyć na kolorstykę RAL i będące unikalnymi mieszankami danych producentów. 

 

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie z tytułu artykułu – Nie, drzwi loftowe nie muszą być czarne. Drzwi które produkujemy w Icon Concept, dzięki temu że posiadamy własną lakiernię proszkową mogą mieć dowolny kolor jaki sobie wyobrazisz. Przy wyborze koloru warto kierować się najbardziej popularną paletą RAL. Należy wziąć pod uwagę iż projektowanie w kolorze PANTONE, będzie wiązać się z tłumaczeniem go na RAL, a to może nie dać oczekiwanego efektu. Można także skorzystać z próbników konkretnych producentów i wybrać konkretną farbę – wówczas kolor będzie dokładnie taki jak wybraliśmy.

Bezpłatna konsultacja

Jeżeli zaciekawił Cię temat rodzajów drzwi loftowych, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji. Pod linkiem poniżej, możesz zostawić nam swoje dane, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w ciągu 24 godzin. Nasza konsultacja jest w pełni bezpłatna, możesz poruszyć dowolny temat dotyczący drzwi loftowych. Nasz konsultant nie będzie Cię męczył telefonami, ani nie będziemy zasypywać Cię spamem 🙂

Bezpłatna konsultacja to 15 minutowa rozmowa telefoniczna lub na Google Meets, podczas której możemy porozmawiać na dowolny temat związany z drzwiami loftowymi.

Co na przykład możemy sprawdzić podczas konsultacji: 

  • ile kosztują drzwi loftowe
  • jak przygotować otwór drzwiowy
  • na jakim etapie budowy jesteś i czy jest to dobry moment na planowanie drzwi
  • jak można skonfigurować drzwi
  • czy drzwi loftowe to dobry pomysł do Twojego wnętrza
Umów bezpłatną konsultację